• Καστρί – Πέρδικα 2-0 (1-0 κ.δ.)

1563 προβολές
  • O Θύαμις απέκλεισε στην παράταση τον Άρη Πέρδικας και παρέλαβε το εισιτήριο για τον τελικό. Δείτε το βίντεο με τα στιγμιότυπα.

Σε… ψυχόδραμα εξελίχθηκε ο β΄ημιτελικός του ζευγαριού ανάμεσα σε Καστρί και Πέρδικα! Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη στον αγωνιστικό χώρου του Καστρίου κρατώντας σε μεγάλη αγωνία τους φιλάθλους, με την πρόκριση να ισορροπεί σε τεντωμένο σχοινί μέχρι και το τέλος της παράτασης. Οι ερυθρόλευκοι από τη μία πλευρά εργάστηκαν σκληρά ώστε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ που διαμορφώθηκε στο α΄παιχνίδι (1-0). Είχαν πληθώρα ευκαιριών για ένα γκολ στη διάρκεια του αγώνα αλλά κι έναν γκολκίπερ του Άρη ανίκητο για 77 λεπτά (κεφαλιά και τετ-α-τετ Γόγολου που απέκρουσε ο Ντούγιας, οριζόντιο δοκάρι Νικολάου σε κεφαλιά, ατομικό σλάλομ Πανταζή, σε κόρνερ ο Ντούγιας το διαγώνιο σουτ). Όμως, 13 λεπτά πριν τη λήξη, ο Αλέξης Λάμπρου με κοντινό πλασέ έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους στέλνοντας την υπόθεση πρόκριση στην παράταση.

Από την άλλη η Πέρδικα έκανε… κατάθεση μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κράτησε την πρόκριση στα χέρια της μέχρι και το τελευταίο τέταρτο της κανονικής διάρκειας, αλλά δεν άντεξε ως το τέλος. Ο Σωκράτης Κουλούρης θα μπορούσε να είχε πέτυχει το χρυσό γκολ πρόκρισης σε δύο περιπτώσεις. Τόσο στο ξεκίνημα (κοντινή κεφαλιά άουτ μετά από σέντρα του Μώκου) όσο και στο 96′, όταν μέσα από τη μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να βρει στοχο στο δυνατό σουτ του. Έτσι ένα λεπτό αργότερα, στο 97′, ο Αθανασίου με σουτ  από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0 και ολοκλήρωσε την ανατροπή, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του.
    Θυαμίς Καστρίου (Παππάς): Σωτηρίου, Δ.Λάμπρου, Βαγγελής, Τσώτος, Μονάχος, Αθανασίου, Κουτλόγλου, Χαρίσης (53′ Πανταζής/ 104΄Τσουμέτης), Αλ.Λάμπρου, Γόγολος, Τάσιος (30′ Νικολάου)
    Άρης Πέρδικας (Ιακώβου): Ντούγιας, Λαλλάς,Μουτσάι, Στ. Καρίμαλης, Κουρούτης, Λαχανίδης, Μώκος, Φωτίου (43′ Γκόγκα), Δ.Καρίμαλης, Θ.Καρίμαλης, Κουλούρης