• Άρης Μαργαριτίου – Δόξα Γαρδικίου 1-3

1392 προβολές
  • Τη πρόκριση στον τελικό κυπέλλου ΕΠΣ Θεσπρωτίας πήρε η Δόξα Γαρδικίου έπειτα το μεγάλο διπλό που πέτυχε εκτός έδρας στο Μαργαρίτι με σκορ 1-3.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο και από τις δυο πλευρές και απόλαυσε το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι δεν έπιασαν την απόδοση που ήθελαν δημιουργώντας στιγμές χωρίς ευστοχία, σε αντίθεση με τους Γαρδικιώτες που εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες και πέτυχαν τα γκολ. Για τους φιλοξενούμενους πρεμιέρα στον πάγκο της ομάδας έκανε ο Ηρακλής Νίκου, ενώ απουσίαζαν οι Δ. Τσουγγάρης (τραυματίας) και Σιώζης.(τιμωρημένος).

Το Γαρδίκι ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς στο 10′, όταν το πλασέ του Γκέκα κόντραρε στον Μήτση με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.Η απάντηση ήρθε γρήγορα στο 15′ με μακρινό ωραίο σουτ του Βασία, όμως σε κομβικό σημείο και στο 36′ ήρθε το 1-2 για του φιλοξενούμενους με ωραία παράλληλη μπαλιά του Μπέλλου, ο Σ. Τσουγγάρης έπιασε την κεφαλιά με τον Γαλάνη να μην μπορεί να αντιδράσει.
    Προηγουμένως και στο 20′ υπήρξε ακυρωθέν γκολ για τον Άρη Μαργαριτίου, ως επιθετικό φάουλ. Προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου ο Μπέλλος έχασε μεγάλη ευκαιρία τετ α τετ με τον Γαλάνη να κρατάει το σκορ στο 1-2. Στην επανάληψη ο Άρης Μαργαριτίου προσπάθησε να μειώσει χωρίς επιτυχία απέναντι στη άμυνα του Γαρδικίου. Σε αντεπίθεση και στο 70′ και πάλι ο Μπέλλος έβγαλε την ασσίστ στον Γκέκα με τον τελευταίο να διαμορφώνει το 1-3 με κεφαλιά όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Άρης Μαργαριτίου: Τ. Γαλάνης, Γιαννέλος (Χάϊδος 70′), Βασιλείου (Παπαδόπουλος 55′), Τζάνης, Μήτσης, Ντόστας (Τσάνης 58′), Βασίας, Κώτσης, Μηνάς, Θ. Γαλάνης, Κυριάκης

Δόξα Γαρδικίου: Παπανικολάου, Μπέλλος, Μπουρνάς, Αθανασίου, Στρατής, Τσίρης Β., Τσίρης Χ. Τσουγγάρης Σ. Γκέκας (Τσουγγάρης Ε. 90′), Ζήσης, Λιάμης.