• Αγροτικός Αστέρας – Αμαζόνες 1-2

1176 προβολές
  • Σπουδαία νίκη με ανατροπή σημείωσαν οι Αμαζόνες…

…που κέρδισαν εκτός έδρας με 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας Ημαθίας για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής Γυναικών.

Οι Ημαθιώτισσες , μπορεί να άνοιξαν το σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με την Παπαδοπούλου στο 48΄, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Στο 63′ η Μαρία Μπάσκα με ωραία ατομική ενέργεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η  Ελισάβετ Μπέλλου έπαιξε το ένα δυο με την Μπάσα και κρέμασε την τερματοφύλακα των γηπεδούχων γράφοντας το τελικό 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Πλέον οι Αμαζόνες βρίσκονται στην 4η θέση της βαθμολογίας με παιχνίδι λιγότερο (αντιμετωπίζουν την Προοδευτική Περάματος την ερχόμενη Κυριακή 28/1, στις 15:00 στην Παραμυθιά).
    *Να υπενθυμίσουμε ότι υποβιβάζεται μόνο η τελευταία ομάδα στην Γ΄Εθνική.

Αμαζόνες Θεσπρωτίας: Στέφου, Νάσια, Μούση Δ., Μπέλλου, Σερίφη, Γιαννακούλη, Γαστεράτου, Δημητρίου, Μπάσκα, Κούκα, Λάμπρου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία :

Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας – Αμαζόνες Θεσπρωτίας  1-2 (48′ Παπαδοπούλου / 63′ Μπάσκα, 86′ Μπέλλου)
    Προοδευτική Περάματος – Μαγνησιακός  1-0