• «Αλώβητος» ο Θύαμις στον Παραπόταμο (1-4)

54 προβολές

Νικηφόρα πέρασε από τον Παραπόταμο το Καστρί, με σκορ 1-4.

Ένα συναρπαστικό ματς έγινε στον Παραπόταμο, με τους πρωτοπόρους να καταφέρνουν να φύγουν νικητές από την έδρα του Αστέρα, αν και οι γηπεδούχοι πάλεψαν σκληρά για ένα θετικό αποτέλεσμα και ήταν μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το 90′.  Ο Μονάχος με σουτ μέσα από την περιοχή στο 22΄ έδωσε προβάδισμα ατο Καστρί, με το 0-1 να είναι το αποτελέσμα ημιχρόνου, παρά τις δύο καλές στιγμές του Λιώνη για να ισοφαρίσει. Ο Καφτάνης είχε δοκάρι για τον Θύαμι με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, όμως ο Αστέρας βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 58΄. Ο Λιώνης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Κύργιο και άλλαξε τροχιά, ξεγελώντας τον Βενέτη για το 1-1. Ο σκόρερ αποβλήθηκε όμως στο 67΄ με δεύτερη κίτρινη, αριθμητικό πλεονέκτημα που ο Θύαμις φρόντισε να εκμεταλλευτεί άμεσα. Ο Ιωακειμίδης κέρδισε πέναλτι στο 70΄ για μαρκάρισμα του Τζίμα, όμως ο Λάμπρου νικήθηκε από τον Σπυριδώνου, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του προήλθε τελικά το 1-2 στο 71΄,  μετά από σέντρα του Κάσο και κεφαλιά του Μονάχου στο δεύτερο δοκάρι. Οι νικητές βρήκαν άλλα δύο τέρματα στα… χασομέρια του αγώνα με τους Γεωργίου στο 90′ (κοντινό πλασέ από ασίστ του Καφτάνη) και Μέλλο στο 92΄ (σουτ από πλάγια θέση). Το Καστρί διατηρεί προβάδισμα 8 βαθμών στην πρώτη θέση, έχοντας δύο παιχνίδια περισσότερα από την ΑΕΝΣ.

Αστέρας(Δημητρίου): Σπυριδώνου, Μπάρκας, Δημητρίου, Διαμάντης, Τζίμας (82΄Φούκας), Πρίτσης, Οικονόμου (74΄Κιτσώνης), Πανταζής, Βασιλείου, Λιώνης, Πασχάλης (46΄Παύλου)
    Θύαμις (Χατζηπέτρου): Βενέτης, Μέλλος, Καφτάνης, Τσουμέτης (73΄Γεωργίου), Μονάχος Ηλ, Δήμας (62΄Τσάγκας), Λάμπρου, Κύργιος, Κάσο, Ιωακειμίδης, Κ.Βάσιος

Στο Δημοτικό Γήπεδο Νεάπολης φιλοξενείται ο Θεσπρωτός. Τον Ιωνικό αντιμετωπίζει…