Αναγ. Καρδίτσας – Θεσπρωτός 1-0

Μπορούσε και κάτι καλύτερο στο ΑΕL FC ARENA ο Θεσπρωτός,αλλά γνωρισε την ήττα με 1-0.

Η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ (1-0), χάρις το γκολ που σημείωσε στο 6′ ο Βερναρδος μετα απο ασίστ  του Ριέρα.

Ο Θεσπρωτός δεν μπήκε καλά στο ματς και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο έδειξε σημάδια ανάκαμψης, προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα αλλά χωρίς να μπορέσει να γίνει απειλητικός, για την εστία της Καρδίτσας.

Με εξαίρεση ένα σουτ του Αδαμάκη στο 29′ με τον Γκέκα να μπλοκάρει.

Από την άλλη η Αναγέννηση πέρα από το γκολ και ακόμη ένα τετ α τετ με τον Σταμόπουλο, δεν διημιουργησε άλλη φάση με το 1-0 να μένει  μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη το σκηνικό αλλαξε, ο Θεσπρωτός μπήκε δυνατά πίεσε έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 63′ με τον Βασιλάκη. Ο οποίος έπιασε μια δυνατή κεφαλιά αλλά ο Γκέκας έδιωξε σωτήρια.

Στο 86′ ο Δριτσας επιχείρησε μια σέντρα  σουτ αλλά ο Γκέκας μπλόκαρε  εύκολα.

Το τελικό  σφύριγμα βρήκε την Καρδίτσα  να παίρνει την νίκη με 1-0.

Ο Θεσπρωτός καλύτερος στο δεύτερο μερος, κυκλοφόρησε την μπαλα, πίεσε τον αντίπαλο,  ήταν πολυ καλυτερος, αλλά δεν καταφερε την υπεροχή του να την μετατρέψει σε  ευκαιρίες και γκολ για να ισοφαρίσει.

Συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Αλιατίδης, Σταμόπουλος, Κοζορώνης (69′ Πρίκας), Λαγός(90′ Θεολόγης Β.), Ριέρα (88′ Γκόλιας), Βερνάρδος (88′ Κάρδαρης), Αθανασιάδης (69′ Γιάκος), Μπάλλας.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Τρομπούκης (77′ Χατζάκος), Ρίζος, Γώγος, Βασιλάκης, Μίγγος, Πανταζέλος (83′ Οικονομίκος), Ρούσης (83′ Μπίκας), Κωνσταντίνου (65′ λ.τ Δρίτσας), Διγκόζης (83′ Παππάς), Αδαμάκης.