• Βίντεο Highlights: 3-2 με… καρδιοχτύπι

136 προβολές

Πολύ σημαντική νίκη του Θεσπρωτού επί των Σερβιανών. Δείτε το 8λεπτο βίντεο με τα στιγμιότυπα.

To αήττητο σερί του διατήρησε ο Θεσπρωτός (9 αγώνες) αφού αν και ίδρωσε, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Θρίαμβο Σερβιανών. Η αναμέτρηση με την πρωταθλήτρια Ηπείρου ήταν αυτό που λέμε «ακατάλληλη για καρδιακούς» με τον Θεσπρωτό να παίζει με τη φωτιά από τον καταλογισμό του πέναλτι και μετά (80′) αλλά να πανηγυρίζει στο τέλος ακόμα μία εντός έδρας νίκη.Το πολύ δυνατό ξεκίνημα των κιτρινόμαυρων στο πρώτο 10λεπτο (με μεγάλη ευκαιρία από τον Γκόλια στο 2΄), κατά το οποίο άσκησαν ισχυρή πίεση στους αντιπάλους τους, δεν συνδυάστηκε με ανάλογη συνέχεια. Μπλέτσας (οριζόντιο δοκάρι σε τετ-α-τετ) και Ηλίας έχασαν ευκαιρίες για το 0-1 στο α΄ μέρος. Οι κόποι των φιλοξενούμενων έπιασαν τόπο στο 56΄ με τον Μπλέτσα να νικάει τον Κωνσταντάκο από δύσκολη γωνία, παγώνοντας το Στάδιο Ηγουμενίτσας. Η απάντηση του Θεσπρωτού ήταν κάτι παραπάνω από άμεση, αφού μέσα στο επόμενο 15λεπτο μετέτρεψε το σκορ σε 3-1. Αρχικά ο Μπίκας έφερε ισόπαλο το ματς με φανταστικό σουτ στο 61΄. Ο Αρχοντάκης σταμάτησε στο 65΄ το πλασέ του Βασ.Κωνσταντίνου, όμως ο επερχόμενος Γκόλιας δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει στην άδεια εστία για την ανατροπή. Το 3-1 πέτυχε ο Φούντζουλας στο 72΄ με εύστοχο πλασέ εκμεταλλευόμενος την ωραία πάσα του Γώγου στην πλάτη της γιαννιώτικης άμυνας. Ένα μαρκάρισμα του Σταυρίδη στον Διαμαντόπουλο έφερε το κερδισμένο πέναλτι για τον Θρίαμβο και τελικά το 3-2 με εκτελεστή των Τσιαφίτσα (80΄). Το τελευταίο 10λεπτο συν τις αρκετές καθυστερήσεις εξελίχθηκε σε ρώσικη ρουλέτα με τον Θρίαμβο ειδικότερα να ψάχνει απεγνωσμένα την ισοφάριση. Στο 93΄ μάλιστα ο Βραχνός βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στην εστία του Θεσπρωτού αλλά ο Κωνσταντάκος κράτησε το 3-2, αποκρούοντας σωτήρια.
    Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Σουλιώτης (75΄Κωνσταντίνου Ε.), Πανταζής. Μπέρτσος, Σταυρίδης, Κωνσταντίνου Β., Φούντζουλας, Μπίκας, Γκόλιας (84΄ Τσάνης), Ευθυμίου, Γώγος
    Θρίαμβος Σερβιανών: Αρχοντάκης, Πάσχος (83΄Αλεξίου), Διαμαντόπουλος, Πολυχρόνης (70΄Ριστάνης), Βραχνός, Πάκος, Τσιαφίτσας, Μούτσιος, Μπλέτσας, Ηλίας, Τσουμάνης (70΄Κωσταμένος).