• Άνετη επικράτηση του Θύαμι

57 προβολές

Ξεκίνησε με πεντάρα το Καστρί στο νέο πρωτάθλημα.

Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου, η ομάδα του Παναγιώτη Χατζηπέτρου πήρε στην πρεμιέρα  τους 3 βαθμούς της νίκης, επικρατώντας  με 5-0 του Άρη Πέρδικας.

Σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κρητική οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με επιθετικό μονόλογο και μάλιστα στο πρώτο 20λεπτο το σκορ ήταν 3-0. πρωταγωνιστής των κόκκινων ο Γιάννης Γκόλιας ο οποίος κέρδισε τρία πέναλτι τα οποία και μετέτρεψε σε γκολ καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από τα πρώτα λεπτά.

Αρχικά ο διαιτητής Καψάλης έδειξε την άσπρη βούλα στο  8΄ σε ανατροπή του Γκόλια από την Θοδωρή Μυρισκλάβο όπου μετέτρεψε σε γκολ ο σέντερ φορ του Καστρίου ανοίγοντας το σκορ στο παιχνίδι (1-0).
    Στο 14΄και  σε νέα ανατροπή του Γκόλια αυτή την φορά από τον Θ. Λαλλά έγινε το 2-0 για να φτάσουμε στο 23΄και σε νέο καταλογισμό της εσχάτης των ποινών (σε μαρκάρισμα του Παππά) από τον ρέφερι της αναμέτρησης, με τον Γκόλια να εκτελεί και να βρίσκει δίχτυα για 3η φορά χθες καθαρίζοντας το παιχνίδι και την υπόθεση νίκη.

Στην συνέχεια την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Χάρης Ιωακειμίδης όπου με δυο ωραία γκολ στο 25΄και 30΄έγραψε το 5-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
    Μέτα το πρώτο μισάωρο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και με σβηστές μηχανές κράτησαν το υπέρ τους σκορ ως τέλος της αναμέτρησης.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι της Πέρδικας σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να αντισταθούν καθώς οι πολλές απουσίες που είχαν την ανάγκασαν να κατεβούν σε σύνθεση ανάγκης (κυρίως με νεαρούς ποδοσφαιριστές) και ουσιαστικά να έχουν παθητικό ρόλο σε όλο το παιχνίδι καθώς ο τερματοφύλακας του Θύαμι δεν απειλήθηκε πλην ελάχιστων εξαιρέσεων.