• Απίθανη ανατροπή για Θύαμι: Από 2-0 στο 89΄ σε 2-3

403 προβολές
  • Ο Θύαμις Καστρίου πέτυχε ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα…

…με τον Παραπόταμο εκτός έδρας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ο Αστέρας κρατούσε στα χέρια του το εισιτήριο, καθώς προηγούταν με 2-0 μέχρι το 89ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι με τρία τέρματα στα λεπτά που απέμειναν, ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν αυτοί στον επόμενο γύρο.Στο 21΄ ο Παύλου πήρε την κάθετη πάσα από τον Λιώνη και πλάσαρε εύστοχα τον Βενέτη για το 1-0. Ο Λιώνης με σουτ από δύσκολη γωνία σκόραρε ξανά για τον Αστέρα στο 33΄, δίνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του, με 2-0. Τα λεπτά κυλούσαν, το σκορ για τις δύο ομάδες δεν άλλαζε με το εισιτήριο για τα προημιτελικά να δείχνει ότι έχει βρει τον κάτοχό του. Στο 89΄ όμως ο Γκόλιας με εξ΄ επαφής κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κύργιου, έδωσε νέα ελπίδα στον Θύαμι, μειώνοντας σε 2-1. Στο 92ο λεπτό ο πρoωθημένος στην επίθεση Ηλ.Μονάχος, με νέα κοντινή κεφαλιά, ισοφάρισε το παιχνίδι σε 2-2. Ο Θύαμις ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Δ.Βάσιο να νικάει τον Κοράκη με σουτ μέσα από την περιοχή, δίνοντας την σπουδαία πρόκριση στην ομάδα του. Το Καστρί θα αντιμετωπίσει στους “8” της διοργάνωσης τον Άρη Μαργαριτίου σε διπλούς αγώνες.
    Συνθέσεις:
    Αστέρας (Δημητρίου): Κοράκης, Δημητρίου, Παργανάς, Φούκας, Τζίμας,  Οικονόμου, Πανταζής, Παύλου, Λιώνης (65΄Βασιλείου),Κιτσώνης (89′  Τζάνης), Πρίτσης
    Θύαμις (Χατζηπέτρος): Βενέτης, Δήμας (80΄Γεωργίου), Μέλλος, Καφτάνης, Μονάχος, Μηνάς, Πανταζής (46 Ιωακειμίδης),Κύργιος, Γκόλιας, Βάσιος Δ., Βάσιος Κ.