• Από έναν βαθμό Θύαμις και Πλαταριά (2-2)

116 προβολές

Συναρπαστικό παιχνίδι στο Καστρί.

Μετά από ένα ισορροπημένο ματς στο Καστρί, Θύαμις και Πλαταριά αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική να κερδίσουν στην έδρα τους, ενώ ο ΑΟΠ μετά την ήττα στο τέλος από την ΑΕΝΣ, πήραν έναν βαθμό και βρίσκονται μέσα στις θέσεις της 5άδας.

Στο 13΄ ο Α.Παπανδρέου, με κοντινό σουτ, μετά από κεφαλιά του Μητσέλου στο δοκάρι, πέτυχε το 0-1 για την ομάδα της Πλαταριάς. Η απάντηση των ερυθρόλευκων ήταν άμεση,  με τον Γκόλια στο 18΄ να βρίσκει τρόπο με περίτεχνο σουτ να παραβιάσει την εστία του Λώλη για το 1-1. Η Πλαταριά πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο 31ο λεπτό. Ο Μπίκας έκανε τη μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Θύαμι, εκεί όπου βγήκε ο Βασίας για να ευστοχήσει  με ιδανικό τελείωμα, κάνοντας το 1-2. Το Καστρί επανήλθε αμέσως και πάλι, πέντε λεπτά αργότερα(36΄) με άπιαστο φάουλ του Κάσο, για το 2-2.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές φάσεις στο β΄ ημίχρονο για να πετύχουν το τρίτο γκολ , με το παιχνίδι, ειδικότερα από το 60΄ και μετά να ανοίγει και να γίνεται ιδαίτερα δυναμικό. Ο ΑΟΠ ήταν αυτός πάντως που είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία για το 2-3, στο 78ο λεπτό. Ο Χ.Παπανδρέου έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι του Βενέτη.