• Παραπόταμος – Ατρόμητος 4-2

1235 προβολές
  • Πάτησε γκάζι στο πρώτο ημιχρονο, στο ρελαντί το δεύτερο ο Αστέρας που μέχρι το 75΄ προηγούνταν 4-0.

Ο Αστέρας ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι και παίζοντας με αρκετές αλλαγές στο βασικό του σχήμα επικράτησε εύκολα με 4-2 του Ατρόμητου Σαγιάδας.
    Στο 15΄ο Νίκος Κώτσιας στην πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τα χρώματα του Αστέρα άνοιξε το σκορ ύστερα από ασίστ του Αλέξη Γιάκη. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Σπύρο Παπαδόπουλο να ευστοχεί στην εκτέλεση και να διπλασιάζει τα τέρματα του Παραποτάμου.

Στο 25΄ο Ηλίας Γκόλιας εκμεταλλευόμενος το λάθος στην άμυνα του Ατρόμητου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για να κλείσει ο Ανδρέας Τζώρτζης τον χορό των γκολ στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώνοντας το 4-0.

Στην επανάληψη ο Αστέρας κατέβασε στροφές δημιουργούσε κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως αποτέλεσμα για να έρθει στο 75΄η μείωση του σκορ από τον Νίκο Θεοδωράκη ο οποίος είδε τον Βενέτη εκτός εστίας έπιασε ένα σουτ από τα πλάγια και κρέμασε  μειώνοντας σε 4-1. Το τελικό 4-2 σημείωσε ο Κύριλλος Παπανικολάου στο 85′ .

Ο επαναληπτικός αγώνας θα πραγματοποιηθει στις 15 Νοεμβρίου στο γήπεδο Φιλιατών με τον Αστέρα να έχει “αέρα” δυο τερμάτων και σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Αστέρας Παραποτάμου (Σωτηρίου): Βενέτης, Διαμάντης, Γκόλιας Η., Τζώρτζης, Γιάκης, Καρράς, Κάσο, Παπανδρέου, Κώτσιας, Παπαδόπουλος, Καλέσης.
    Ατρόμητος Σαγιάδας  (Βαλάκος): Ουσταμουράτογλου, Μήτρος, Βαλάκος, Λιώνης, Παπανικολάου, Τσανάκας, Αλέξης, Ζαφείρης, Φερεντίνος Σ., Θεοδωράκης, Φερεντίνος Δ.