• Αστέρας Παραποτάμου – Θύαμις Καστρίου 4-2

731 προβολές
  • Μετά από δύο συνεχόμενους χαμένους τίτλους στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς ο Αστέρας Παραποτάμου στέφθηκε πρωταθλητής, κάτι που είχε να συμβεί από την περίοδο 2010/11.

Ταυτόχρονα, συνεχίστηκε για τρίτη χρονιά η παράδοση που θέλει, τον τίτλο να κερδίζει ομάδα που δεν τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο (δύο φορές θύμα ο Αστέρας, φέτος το Σούλι).Φωτογραφία του Κίκο Ρατόν.

Οι κυανόλευκοι ήθελαν μόνο νίκη απέναντι στον Θύαμι για να το κατακτήσουν και το κατάφεραν με σκορ 4-2. Το Καστρί σκόραρε δύο φορές (στο 12΄ο Αλ.Λάμπρου το 0-1 με πέναλτι και στο 51΄ ο Κουτλόγλου το 2-2 με πλασέ), όμως η χαρά τους για τα τέρματα κράτησε και στις δύο περιπτώσεις μόλις από ένα λεπτό αφού με τη σέντρα οι Παπανδρέου (13′ με κοντινή προσπάθεια) και Γκόλιας (53΄ με πέναλτι) πέτυχαν κομβικά γκολ για το 1-1 και 3-2 αντίστοιχα.Ενδιάμεσα στο 23΄ο Γκόλιας με φωτοβολίδα είχε δώσει το προβάδισμα στον Αστέρα με 2-1. Φωτογραφία του Κίκο Ρατόν.Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν μεγάλο μέρος του β΄ημιχρόνου με παίκτη λιγότερο και στο τελευταίο 10λεπτο με εννέα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη των Κουτλόγλου και Ηλ.Μονάχου.Ο Γκόγκος στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων σφράγισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος για τον Παραπόταμο με σουτ από το ύψος της περιοχής.Φωτογραφία του Κίκο Ρατόν.Αυτό ήταν το 6ο πρωτάθλημα στο παλμαρέ του Αστέρα Παραποτάμου, που του δίνει αυτόματα και το εισιτήριο της ανόδου στη Γ΄Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία του.Φωτογραφία του Κίκο Ρατόν.
    Aστέρας Παραποτάμου (Χατζηπέτρου Π.):Πάντος, Σουλιώτης, Πανταζής, Μπάρκας, Μητσέλος Σ., Μητσέλος Α., Γκόγκος, Παπανδρέου, Γκόλιας, Γώγος, Γιάκης.Φωτογραφία του Κίκο Ρατόν.
    Θύαμις Καστρίου (Παππάς Π.): Σωτηρόπουλος, Λιόντος, Βαγγελής, Λάμπρου Δ., Μονάχος Η., Αθανασίου, Κουτλόγλου, Νικολάου, Λάμπρου Α., Γόγολος, Πασχάλης.