• «Χρυσό» βαθμό ο Θεσπρωτός στην Νίκαια

96 προβολές

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφουν στην Ηγουμενίτσα οι “κιτρινόμαυροι” μετά το 1-1 με τον Ιωνικό.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε το παιχνίδι με  σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Όμως αυτό δεν ήταν εφικτό διότι ο Θεσπρωτός πάρα την ατυχή στιγμή στο 9ο λεπτό με τον τραυματισμό του Νόνη (στην θέση του μπήκε ο Κωνσταντακόποιυλος) ήταν πολύ καλά οργανωμένος αμυντικά και έβγαινε μπροστά με αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές ο Σερβιλάκης από αριστερά έδωσε στον Ντάλα Κόστα ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Κουρεπίνη ανοίγοντας το σκορ 0-1 για τον Θεσπρωτό στο 18΄.

Ο Ιωνικός μπορεί να είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος πλην όμως δεν δημιούργησε ευκαιρίες ώστε να απειλήσει την εστία του Κωνσταντάκου με τους κιτρινόμαυρους να κρατάνε σχετικά εύκολα το προβάδισμα του 0-1 στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά το πλατανόφυλλο με Στέλιο Κρητικό να πλασάρει αλλά μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 47΄ο Ιωνικός προσπάθησε να απειλήσει αλλά το γύρισμα του Μάναλή κόντραρε επάνω στον Σταυρίδη. Στο 50΄ και σε αντεπίθεση του Θεσπρωτού ο Φουρλάνος έβαλε την κόντρα στον Γώγο και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους, Στο 50, ο Γώγος βγήκε πίσω από την άμυνα του Ιωνικού, αλλά  ο Φουρλάνος τον πρόλαβε και έβαλε κόντρα για να πάει η μπάλα κόρνερ. Στο 69 ο Παπατζίκος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το γύρισμα προς το τέρμα ήταν αδύναμο με τον Κωνσταντάκο να μπλοκάρει. Ένα λεπτό μετά ο κίπερ του Θεσπρωτού είπε εκ νεου όχι σε κεφαλιά του Κρητικού.

H καλύτερη φάση για τον Ιωνικό σημειώθηκε στο 73 μετά από κόρνερ ο Μάναλης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κωνσταντινάκος αντέδρασε εξαιρετικά. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 78 όταν ο Γκούφας βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Θεσπρωτού από αριστερά, έβγαλε σέντρα και σε δεύτερο χρόνο ο Στέλιος Κρητικός έκανε το 1-1.

Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ στο 85΄όταν ο Σερβιλάκης από αριστερά έπιασε μια σεντρα-σουτ με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Κουρεπίνης πρώτα και εν συνεχεία το οριζόντιο δοκάρι απέτρεψαν το γκολ για τον Θεσπρωτό. Νέα ευκαιρία είχε το πλατανόφυλλο στις καθυστερήσεις με τον Δημήτρουλα να σουτάρει αλλά ο Κουρεπίνης ήταν σωστά τοποθετημένος και έσωσε την εστία του.

Η τελευταία φάση του παιχνιδιού ανήκει στους γηπεδούχους καθώς ο Παπατζίκος ύστερα έκανε κεφαλιά προς το τέρμα, με εξουδετερωμένο τον Κωνσταντάκο  αλλά πάνω στην γραμμή, ο Σταυρίδης σαν από μηχανής θεός έδιωξε πάνω στη γραμμή δίνοντας ένα χρυσό βαθμό στον Θεσπρωτό μέσα στην καυτή έδρα της Νίκαιας απέναντι στον ιστορικό Ιωνικό.

Ιωνικός (Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Φουρλάνος, Τιεντσέ, Κρητικός Ν. (69 Παπατζίκος), Γκοτσούλιας, Μάναλης, Καλλέργης (53 Μακρίδης), Κρητικός Σ., Βλαχομήτρος (62 Γκούφας).

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κωνσταντινάκος, Δημήτρουλας, Νόνης (9’ Κωνσταντακόπουλος), Σταυρίδης, Σερβιλάκης, Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Γώγος, Βουκομάνοβιτς (94’ Κατσής), Μπίκας (61’ Κολλάς), Ντα λα Κόστα.

Ούτε στην Άρτα σταμάτησε η ξέφρενη πορεία της Παραμυθιάς. Το…