• Έχασε “ένα τσουβάλι” γκολ η Παραμυθιά και το πλήρωσε με ήττα

614 προβολές
  • Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, το Σούλι κυριάρχησε στη συνέχεια έχασε τα “άχαστα” μέχρι το 70′ και τιμωρήθηκε  στο τέλος με ήττα!

Στη Πτολεμαΐδα παρουσία 200 περίπου φιλάθλων (ανάμεσα τους και αρκετοί από τη Παραμυθιά) και σε ένα βαρύ αλλά σε καταπληκτική κατάσταση αγωνιστικό χώρο, ο Φούφας μπήκε πολύ δυνατά και κυριάρχησε στο πρώτο τέταρτο χάνοντας ευκαιρίες και ανοίγοντας το σκορ στο 9′ μετά από πολύ όμορφη εκτέλεση κόρνερ του Τοπάλη και καρφωτή κεφαλιά του Τακίδη.

Από εκεί και μετά το Σούλι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του  και έχασε τέσσερις σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσει αλλά ο Μπίντσης  το «αρνήθηκε».

Αρχικά στο 21ο μετά από λάθος της άμυνας απέκρουσε το πλασέ του Ντόκ0υ στο τετ-α-τετ.
    Στο 28ο ήταν η σειρά του Τσουμάνη να δει τον Μπίντση να του αρνείται την ισοφάριση σε ένα ακόμα τετ-α-τετ ενώ στην επόμενη φάση ο Μπουκουβάλας δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον Μπίντση από το ύψος της μικρής περιοχής.
    Στο 37ο  ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού  οριζοντιώθηκε και απέκρουσε το σουτ του Γεωργάκη έξω από τη περιοχή.
    Στο 43ο σουτ του Τοπάλη πέρασε ελάχιστα έξω και στο 45ο προβολή του Μπουκουβάλα είχε την ίδια κατάληξη.
    Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά στον ίδιο ρυθμό και στο 52ο είχαν δοκάρι σε σουτ του Παρχαρίδη.
    Στο 54ο ο Βλάχος έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Ματούλα από πολύ κοντά αλλά στο 72ο επικράτησε ο νόμος του ποδοσφαίρου: όταν χάνεις τόσες ευκαιρίες και δεν σκοράρεις, δέχεσαι το γκολ. Έτσι λοιπόν ο Μαυροματίδης έβγαλε σε θέση τατ-α-τετ τον Καλογιαννίδη, που ψύχραιμα έκανε το 2-0 και στο 80′ ο Μαυροματίδης ξανά έδωσε στον Σιδηρόπουλο αυτός στο Καλογιαννίδη που με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.
    Το Σούλι βρήκε τον δρόμο προς τα δύχτια στο 83ο λεπτό με τον Σωκράτη Νούγια να πλασάρει η μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και να καταλήγει στι βάθος της εστίας του Φούφα. Οι “πράσινοι” θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις αλλά το πλασέ που επιχείρησε ο Νούγιας πέρασε άουτ  και το 3-1 ήταν τελικό αποτέλεσμα.

Ο Μακεδονικός Φούφα είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 21 πόντους ενώ η Παραμυθιά στην 8η θέση με 10.
    Την επόμενη αγωνιστική οι πρωταθλητές Θεσπρωτίας θα υποδεχθούν τον πρωταθλητή Καστοριάς Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας.