• ΕΔΕΙΞΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ και μέταλλο νικητή ο Θεσπρωτός! (1-0)

218 προβολές
  • Πολύτιμη νίκη μετά από αγώνα… ψυχόδραμα στην Ηγουμενίτσα, πέτυχε ο Θεσπρωτός, με 1-0 επί του Αλμωπού.

Ο Θεσπρωτός με κεφαλιά του Γιώργου Γώγου, στο 86΄, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ραμίρεζ, κατέκτησε μια πολύ σημαντική νίκη στην υπόθεση παραμονή-άνοδο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς φάσεις, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι κέντρου, σε ένα ματς να που διεξήχθη κάτω από αφόρητη για τους ποδοσφαιριστές ζέστη. Η ασφάλεια των μετόπισθεν ήταν το πρώτο τους μέλημα και για τους δύο και τα επιθετικά ρίσκα ήρθαν σε δεύτερη μοίρα.  Ο Αλμωπός στο 32΄ είχε την καλύτερη φάση στο α΄μέρος, με τον Γκέσιο να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή του Θεσπρωτού, όμως ο Κίναλης έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Αλμωπός μπήκε δυνατά στο β΄ ημίχρονο και απείλησε ουκ ολίγες φορές τα καρέ του Θεσπρωτού. Στο 50΄ ο Πέττας είχε πλασέ ελάχιστα άουτ, ενώ στο 53΄ο Έππας έπιασε φαρμακερό σουτ από το ύψος της περιοχής, που σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Ο Πέττας στο 64΄, σε μια ευκαιρία από αυτές που… δεν χάνονται, είδε τον Γκανσιέρ να σταματάει τη μπάλα πάνω στη γραμμή, μετά από κοντινό πλασέ σε ανυπεράσπιστη από τερματοφύλακα εστία. Ένα λεπτό αργότερα  ο Θεσπρωτός είδε τον Κωνσταντίνου να τραυματίζεται και να αποχωρεί με φορείο, για να περάσει στη θέση του ο Πέντσας, ενώ ταυτόχρονα στο παιχνίδι μπήκε και ο Τ.Γώγος, αλλά και ο Καζβιρόπουλος στο 82′.

Τελικά στο 86′ η… ποδοσφαιρική δικαιοσύνη  έδωσε στον Θεσπρωτό, κάτι από τα όσα του στέρησε φέτος, όταν ο Ραμίρεζ εκτέλεσε φάουλ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, ο Γ.Γώγος σηκώθηκε ψηλά και με μια κεφαλιά έστειλε τον Θεσπρωτό στα… ουράνια, χαρίζοντάς του την πιο σημαντική φετινή νίκη του!