• Γ’ Εθνική: Nικηφόρα πρεμιέρα για τον Αχέροντα

92 προβολές
  • Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Αχέροντας Καναλακίου για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, επικρατώντας της Παναχαΐκής με 3-1.

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Τζιάρρα πήρε μόλις στο 15ο λεπτό κεφάλι στο σκορ με τον Πότση να κάνει την πάσα και τον Γεωργίου να ανοίγει το σκορ 1-0.  Στην συνέχεια η Παναχαΐκή αντέδρασε και στο 33΄ισοφάρισε  (1-1)με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαντί. Αλλά λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Βέρμπής με σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (2-1) στους γηπεδούχους.
    Στο 72΄οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνουν γκολ με κεφαλιά του Κωνσταντακόπουλου αλλά ακυρώνεται γιατί υπάρχει επιθετικό φάουλ του παίκτη της Πατρινής ομάδας.
    Την νίκη για τον Αχέροντα κλείδωσε ο Θεοδωράκης στο 82΄με κεφαλιά ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ του Βασιλειάδη διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.