• Γαρδίκι – Μαυρούδι 2-1

112 προβολές

Σε δεύτερο διεκδικητή του κυπέλλου Θεσπρωτίας αναδείχτηκε το Μαυρούδι…

…την Τετάρτη το απόγευμα μετά από τον επαναληπτικό αγώνα της ημιτελικής φάσης με το Γαρδίκι στο γήπεδο Γαρδικίου.

Με κομμένη την ανάσα παρακολουθούσαν οι λιγοστοί φίλοι του Μαυρουδίου, αφού καμία προσπάθεια της ομάδας τους δεν έφερνε το πολυπόθητο γκολ. Η Δόξα έδειχνε αποφασισμένη να το παλέψει μέχρι τέλους παρά το εις βάρος της 3-0 του πρώτου παιχνιδιού. Την έκπληξη έκανε στο 37΄ο Δημήτρης Τσάλης, όταν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βένου «γράφοντας» το 1-0, σκορ που διατηρήθηκε στο α΄ ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με ενισχυμένη ψυχολογία, κάτι που απέδειξαν μόλις στο 53΄, όταν ο Δημήτρης Γκέκας με θεαματικό σουτ πολύ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι φοβούμενοι την «τρικλοποδιά» πίεσαν περισσότερο και λίγα λεπτά πριν τη λήξη (στο 84΄) μείωσαν σε 2-1 με τον Θωμά Γκιούνο.

Ένα ματς που φάνταζε σχετικά αδιάφορο λόγω του προηγούμενου αποτελέσματος, κράτησε τελικά αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων ως το τέλος. Το Μαυρούδι (μόλις στη δεύτερη χρονιά της ιστορίας του) θα διεκδικήσει τον τίτλο του Κυπελλούχου Θεσπρωτίας 2018-2019 στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το Σούλι Παραμυθιάς.

Δόξα Γαρδικίου (Γκέκας): Μπίλλας, Γκούγιας (Γκουλιούμης 74΄), Τσίρης Ν., Τσουγγάρης Ε., Ντούκας, Γαλανόπουλος, Ντρίτσος (Τσίρης Β.83΄), Τσουγγάρης Γ. (Βάσιος 88΄), Γκέκας Α., Γκέκας Δ., Τσάλης (Τολάρος 85΄)
    ΑΕ Μαυρουδίου (Ιωακειμίδης): Βένος, Ντόστας, Μαντζούκης, Μπάρης (Μέλλος 54΄), Γκιούνος, Τσάγκας, Καφτάνης (Παπαθανασίου 54΄), Μηνάς Σ., Ρουμπής (Ζήσης 85΄), Ντρίτσος, Ιωακειμίδης.

* Αργότερα πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγωνιστικό χώρο και την εξέδρα του γηπέδου Γαρδικίου.

Βγήκε σήμερα το ζευγάρι του τελικού. Η ΑΕ Μαυρουδίου θα…