• Ο Ολυμπιακός Βόλου 4-2 τον Θεσπρωτό

75 προβολές
  • Στα δύο παιχνίδια του Σταδίου Ηγουμενίτσας θα “παιχτεί” η παραμονή του Θεσπρωτού…

… ο οποίος ηττήθηκε σήμερα στη Νεάπολη του Βόλου με 4-2 από τον Ολυμπιακό για τη 16η αγωνιστική.

O Θεσπρωτός μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και στο 16΄ το θετικό ξεκίνημα σφραγίστηκε με το 0-1  και τον Μπίκα να βρίσκει στόχο με σουτ, μετά από σέντρα του Πατσέκο. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να είναι επικίνδυνοι, όμως οι βολιώτες με ένα πολύ ωραίο σουτ του Τσαγκαλίδη, βρήκαν την ισοφάριση στο 32΄. Ο ίδιος παίκτης, στην εκπνοή των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου (45+2΄) ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, κάνοντας με σουτ το 2-1.

Στο 48΄ ο Ολυμπιακός τριπλασίασε τα τέρματά του με τον Βασιλούδη, ο οποίος κρέμασε με πλασέ τον Κίναλη για το 3-1. Ο Μπίκας στο 50΄ είχε δοκάρι, με τον Σαραντίδη στη συνέχεια να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, σε μια πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία του Θεσπρωτού να μειώσει. Ο Κίναλης στο 86΄ και το 89΄σταμάτησε τις προσπάθειες του Παπαδημητρίου για ένα τέταρτο γκολ. Ο Πέντσας στο 90΄ μείωσε προσωρινά με 3-2 για το “πλατανόφυλλο” όμως ο Φιλίποβιτς στο 92΄ εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Κίναλη και διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Ο Θεσπρωτός φιλοξενεί στην Ηγουμενίτσα, Αλμωπό Αριδαίας και Πανσερραϊκό για τις δύο τελευταίες αγωνιστικές της Football League.

Οι συνθέσεις
    Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοφ (33΄Λαδάς), Βασιλούδης (82΄Πέλκας), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Βουκελάτος (67′ Χολέβας), Σκοπελίτης, Κόλα, Παπαδημητρίου, Κατσούκης (82΄Ερέρα), Τσαγκαλίδης
    Θεσπρωτός: Κίναλης, Σαραντίδης, Σταυρίδης (76΄Καζβιρόπουλος), Κωνσταντακόπουλος, Κοντοές, Γώγος (46΄ Πούφλης), Διγκόζης (64΄Πέντσας), Μπίκας, Γκανσιέρ, Ραμίρεζ, Πατσέκο