• Ήττα του Θεσπρωτού στην Κρήτη

96 προβολές

Την ήττα με 1-0 γνώρισε το «πλατανόφυλλο» στην Ιεράπετρα από την τοπική ομάδα με 1-0.

Πολλά παράπονα από την διαιτησία του δραμινού Παρχαρίδη έχουν οι “κιτρινόμαυροι”.

Ο Χουάν Ραμόν Ρότσα πραγματοποίησε αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια καθώς στην αρχική 11αδα των «κιτρινόμαυρων» μπήκε ο Βασίλης Κωνσταντίνου (για πρώτη φορά) ενώ επανήλθε και ο Σταυρίδης δίπλα στον Νόνη.

Οι παίκτες του Θεσπρωτού μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι ενώ είχαν και κόντρα τον πολύ δυνατό αέρα. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεών αλλά δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες  μπροστά στα καρέ του Κωνσταντάκου. Σε μία από αυτές ο ΟΦΙ ευτύχησε να προηγηθεί στο 40΄με τον Σκόνδρα ύστερα από ασίστ του Παπαδόπουλου ανοίγοντας το σκορ για τους κρητικούς. ενώ είχε προηγηθεί και δοκάρι του Παπαδόπουλου πέντε λεπτά νωρίτερα.

Στην  επανάληψη το συγκρότημα του Χουάν Ραμόν Ρότσα πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε τους γηπεδούχους για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς Κωνσταντίνου στο 57’ , Νταλα Κόστα στο 66΄και Σερβιλάκη στο 80΄δεν κατάφεραν να βρουν στόχο με την μπάλα και στις τρεις περιπτώσεις να καταλήγει λίγο άουτ.
    Στο 84 ΄ο διαιτητής Παρχαρίδης (από τον οποίο έχει πολλά παράπονα ο Θεσπρωτός ειδικά στην φάση του 66΄οπου διαμαρτύρεται για πέναλτι πάνω στον Ντάλα Κόστα) απέβαλε τον Βιγιαφάνε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας το «πλατανόφυλλο» με δέκα παίκτες.
    Στην συνέχεια τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους θεσπρωτούς οι οποίοι δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Καραγκιολίδη και κινδύνεψαν στις καθυστερήσεις να δεχτούν και δεύτερο τέρμα από τους γηπεδούχους όταν ο Αποστολίδης εκτέλεσε φάουλ άλλα ο Κωνσταντάκος δήλωσε “παρών” και κράτησε το 1-0.

ΟΦΙ (Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Σέχου, Μάγκας, Σκονδρας, Χρυσοφάκης(61΄Αποστολόπουλος), Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Παπαδόπουλος(88΄ Σμίλτος), Μηνάς(68΄ Μέμος).
    Θεσπρωτός (Ρότσα): Κωνσταντάκος, Δημητρουλάς, Σερβιλάκης, Νόνης, Σταυρίδης, Βιγιαφάνε, Ραμίρεζ(81΄ Κάτσης), Γώγος(87΄ Ευθυμίου), Κωνσταντίνου(73΄ Μπίκας), Κόλλας, Ντάλα Κοστα.

*Φωτογραφίες: ΟΦ Ιεράπετρας 1970

Τελικά στην 11η αγωνιστική της FL. Αποτελέσματα Αιγάλεω – Ολυμπιακός…