• «Καθάρισε» ο Σωτηριάδης στην επανάληψη

176 προβολές

Με τον Σωτηριάδη να μπαίνει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και να πετυχαίνει αυθεντικό χατ τρικ…

…ο ΑΟΠ επικράτησε με 6-1 της Παραμυθιάς στην εξ αναβολής αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής.

Οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Πεπόνη ανταποκρίθηκαν πολύ καλά μέχρι το 60΄ αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Πλαταριάς.
    Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Σοφοκλής Ιωακειμίδης βλέποντας την ομάδα του, να προηγείται με το εύθραυστο 1-0 (με γκολ του Αντώνη Παπανδρέου) στα πρώτα 45 λεπτά, πέρασε στο παιχνίδι τον Σωτηριάδη (στο 46’), ο οποίος αναδείχθηκε σε χρυσή αλλαγή.
    Ο έμπειρος επιθετικός με δυο γκολ μέσα σε τρία λεπτά έγραψε το 3-0 για την ομάδα του στο 62’. Ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Κωστής Βάσιος και Καραγιάννης ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-0, για να έρθει ξανά στο 84΄ ο Σωτηριάδης να σημειώσει το 6-0, πετυχαίνοντας παράλληλα αυθεντικό χατ-τρικ. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Δ. Μαντζούκης στο 87’.