• “Λυτρώθηκε” στο 87΄ η ΑΕΝΣ (2-1)

61 προβολές

Διατήρησε το νικηφόρο σερί της η ΑΕΝΣ, 2-1 την Πλαταριά.

Πλαταριά και δοκάρια έβαλαν… δύσκολα στην ΑΕΝΣ, η οποία κατάφερε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη με 2-1. Η Πλαταριά αιφνιδίασε τους γηπεδούχους μόλις στο 2΄ με τον Χ.Παπανδρέου να πιάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να νικάει τον Βένο για το 0-1 της ομάδας του. Σούφης και Χατζηπέτρου με σουτ και φάουλ αντίστοιχα, είχαν δοκάρια στο πρώτο μέρος, με το ημίχρονο να τελειώνει με τον ΑΟΠ μπροστά στο σκορ.

To β΄ημίχρονο ξεκίνησε με τέρμα για τη Νέα Σελεύκεια, με τον Γιαννακό να πιάνει ένα καλοζυγισμένο σουτ και να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Αναστασίου είχε νέο δοκάρι λιγό αργότερα με σουτ, ενώ στο 87΄ ο Βένος με κεφαλιά σημάδεψε για τέταρτη φορά στο ματς… σίδερο, όμως στην επαναφορά ο Αναστασίου έσπρωξε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το νικητήριο γκολ της ΑΕΝΣ. Η Πλαταριά στο 90΄ έφτασε πολύ κοντά στο 2-2, αλλά ο Βασίας αστόχησε από καλή θέση. Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν έτσι σε 5 βαθμούς την απόσταση από τον πρωτοπόρο Θύαμι έχοντας και ένα ματς λιγότερο.

ΑΕΝΣ: Κ.Βένος, Β.Βάσιος, Ζήγος, Α.Βάσιος, Τάσιος, Δ.Βένος, Χατζηπέτρου (77΄Κυβράνογλου), Σούφης (90΄Αθανασίου) , Γιαννακός, Βασιλείου (55΄Μούστα), Αναστασίου (89΄Μεχμετάι)
    Πλαταριά: Λώλος, Πασχάλης, Ράπτης, Τζανής, Μητσέλος, Χ.Παπανδρέου, Βασίας, Μπίκας (88′ Γιαννούλης), Θεοδώρου, Α.Παπανδρέου, Καραγιάννης (46΄Καλέσης)

Δείτε μέσα από εικόνες τους πανηγυρισμούς... ...των "κιτρινόμαυρων" την στιγμή…