• Μαζαρακιά – Γαρδίκι 2-2

928 προβολές
  • Δυο πολύτιμους βαθμούς άφησε η Δόξα στη Μαζαρακιά, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Ζότε να αποκρούει δυο πέναλτι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια για του φιλοξενούμενους καθώς άνοιξαν το σκορ με διαγώνιο σουτ του Σάκη Γκέκα. Οκτώ λεπτά αργότερα το Γαρδίκι κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Σιώζης Α. αλλά ο Μαρίο Ζότε “ψάρεψε” τον επιθετικό της Δόξας και απέκρουσε, κρατώντας το 0-1.
    Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά (20΄- 25΄). Αρχικά στο 25΄οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ, ο Λάμπρου προσποιήθηκε ότι εκτελεί όμως έκανε πάσα δίπλα του στον Χάλκη με τον τελευταίο να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Με την συμπλήρωση του ημιώρου ύστερα από λάθος των φιλοξενούμενων στο χώρο του κέντρου ο Λώλας με πολύ μακρινό σουτ έγραψε το 2-1. Προηγούμενος με αυτό το σκορ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ο ΑΟΜ.
    Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή Νίκου μπήκαν πιο δυνατά διημιούργησαν ευκαιρίες και σε μια από αυτές ο Δημητρίου με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για την Δόξα στο 81΄.
    Με το ρολόι να δείχνει το 90΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν εκ νέου πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σπύρου Λώλου (ο οποίος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα).
    Την εκτέλεση ανέλαβε αυτή την φορά ο Σάκης Γκέκας με τον Ζότε να λέει στοπ για 2η φορά και να αποκρούει στερώντας τη νίκη από την Δόξα και κράτησε τον πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του.

Ντεμπούτο στον πάγκο της Μαζαρακιάς έκανε ο Σάκης Τσέπης, με αρκετούς ποδοσφαιριστές να επιστρέφουν στην αρχική 11αδα μετά την απομάκρυνση του Αδάμ Βασιλάκη.

Μαζαρακιά (Τσέπης): Zότε, Γκαμπρέλας  Σ., Χαλκής, Λώλος, Τιφτικίδης , Μπάλλας Α., Κοσιώρης Φ., Λώλας, Μάστορας, Λάμπρου, Τζάνης.
    Δόξα Γαρδικίου (Νίκου): Τσούτης Α., Γκούγιας, Σιώζης Μ., Τσίρης Β.,  Γαλανόπουλος, Τσουγγάρης Δ., Ντρίτσος, Γκέκας Α., Δημητρίου, Σιώζης Α., Τσούτης Γ.