• Με γκολ στο 88΄ πήρε τον πόντο ο Θεσπρωτός στην Καβάλα

116 προβολές
  • Δικαιότατη ισοπαλία για τον Θεσπρωτό στο “Ανθή Καραγιάννη”, απέναντι στον πρωτοπόρο ΑΟΚ.

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν σήμερα, σε εξ΄ αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική, Καβάλα και Θεσπρωτός. Οι “Αργονάυτες” παρά την ισοπαλία παρέμειναν στην 1η θέση, ενώ ο Θεσπρωτός έφτασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στο +2 από την γραμμή του υποβιβασμού.

Οι κιτρινόμαυροι θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί μόλις στο όταν ο Πέντσας βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Σταθάκη όμως το γεμάτο σουτ που έπιασε αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα της Καβάλα, στην καλύτερη φάση του α΄ μέρους. Μπίκας και Γκανσιέρ είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές, για τον Θεσπρωτό, ο οποίος στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ για την Καβάλα την καλύτερη ευκαιρία έχασε ο Παντεκίδης.

Ο Θεσπρωτός έδωσε χώρο στους γηπεδούχους στο β΄ημίχρονο, προσπαθώντας να “χτυπήσει” στην αντεπίθεση, σε ένα δεύτερο 45λεπτο που στο μέχρι το τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού, κύλησε χωρίς κλασικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.  Στο 77΄ οι δύο αλλαγές του Ανυφαντάκη “έγραψαν” το 1-0, καθώς ο Κολλάς από το ύψος του πέναλτι με πλασέ, μετά από γύρισμα του Βακιρτζή, πέτυχε το γκολ στην πρώτη ουσιαστικά τελική της ομάδας του εντός εστίας.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου όμως, ο Θεσπρωτός κέρδισε πέναλτι για χέρι των γηπεδούχων στην περιοχή, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο ψύχραιμος Κωνσταντακόπουλος, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 88‘.  Στο 90΄ λίγο έλειψε να φτάσει στο 2-1 ο ΑΟΚ, όμως ο Κίναλης έσωσε με τα πόδια στο σουτ του Στίκα.

Διαιτητές: Μπακογιάννης (Αθηνών) ,Τσακίρης (Δράμας), Αναστασιάδης (Σερρών)

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Σταθάκης, Γιαλαμούδης, Καζαντζίδης, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαΐδης, Ορφανίδης, Κόκκορης (61΄Βακιρτζής), Βαλαβανόπουλος (80Κέρθι), Αδαμάκης (48 Κολλάς).

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Γκρανσιέρ, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (82΄ Καζβιρόπουλος), Μπίκας (61′ Πούφλης), Γώγος Τ. (82 Ζιώγας), Πέντσας, Σαραντίδης (75 Κατσής)