• Με πρωταγωνιστή τον Βάσιο, η Πλαταριά 4-3 το Λαδοχώρι

103 προβολές

Πρεμιέρα έκαναν ΠΑΣ Λαδοχωρίου και ΑΟ Πλαταριάς στο πρωτάθλημα το Σάββατο.

Με νίκη ξεκίνησε χθες τις υποχρεώσεις της η Πλαταριά.
    Η ομάδα του Σοφοκλή Ιωακειμίδη έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κώστη Βάσιο επικράτησε του ΠΑΣ Λαδοχωρίου με 4-3 στην κοινή τους έδρα, στο γήπεδο Μαζαρακιάς.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπάσκα ο Δερέκας στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του δίνοντας το προβάδισμα στην Πλαταριά (0-1). Στο 10΄ο Σωτηριάδης πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουσή του Μπιρμπίλη στο σουτ του Βάσιου και έκανε το 0-2. Στο 20΄ο Βάσιος εκτελεί φάουλ η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών με τον κίπερ του ΠΑΣ να μπλοκάρει αλλά η μπάλα να έχει περάσει τη γραμμή και ο ΑΟΠ να παίρνει αέρα τριών τερμάτων στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι τυπικά γηπεδούχοι του ΠΑΣ Λαδοχωρίου ανέβασαν στροφές και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βαγγέλη Λώλη στο 51΄ (1-3) και τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης μείωσε εκ νέου σε 2-3  βάζοντας τους μπλε στο παιχνίδι.
    Όμως η Πλαταριά είχε την απάντηση με τον Κώστη Βάσιο να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ μετά απο ασίστ του Αντώνη Παπανδρέου και σου στην κίνηση να στέλνει την μπάλα στο γάμα της εστίας του Μπιρμπίλη σημειώνοντας το 2-4. Το Λαδοχώρι στη συνέχεια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν μειώσει στο 80΄με τον Σπύρο Τσώνη διαμορφώνοντας το τελικό 3-4.

Φωτογραφίες: Αντώνης Μπέζας