• Με το ένα πόδι στα ημιτελικά ο Θύαμις (1-4)

292 προβολές

Νίκησε ο Θύαμις στο Μαργαρίτι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς.

Μαργαρίτι και Καστρί έδωσαν σήμερα τον πρώτο από τους δύο μεταξύ τους αγώνες για την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου Θεσπρωτίας. Οι πρωτοπόροι του τοπικού πρωταθλήματος δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο στο Μαργαρίτι, με το πρώτο μέρος να είναι ντέρμπι, όμως πάτησαν γκάζι στο β΄ 45λεπτο και έφτασαν στη νίκη με 1-4, η οποία τους φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση στους ημιτελικούς. Ο Άρης μπήκε δυναμικά στο ματς, αιφνιδιάζοντας τον Θύαμι. Μάλιστα, ο Εράντο, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 7ο λεπτό για το 1-0. Ο Θύαμις απάντησε στο 16΄ με τον Καρδάνη να μην συγκρατεί τη μπάλα στη σέντρα του Μέλλου και τον Τσουμέτη να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη, ισοφαρίζοντας με κοντινό σουτ. Το Μαργαρίτι αντέδρασε, με τους Γαλάνη και Τιφτικίδη να έχουν δύο ευκαιρίες με κεφαλιές, ενώ και ο Γκόλιας δύο φορές άγγιξε το 1-2. Τελικά η ανατροπή ήρθε στο 41΄ με σουτ του Καφτάνη, μετά από γύρισμα του Κ.Βάσιου, για το δεύτερο γκολ των ερυθρόλευκων. Έπειτα από ένα ισορροπημένο, αλλά και δυνατό πρώτο ημίχρονο, το Καστρί κυριάρχησε απόλυτα στο β΄ μέρος, σκοράροντας ακόμα δύο τέρματα. Στο 52΄ ο Κύργιος πάσαρε κάθετα στον Ηλ.Μονάχο, που με σουτ έκανε το 1-3 ενώ στο 90΄η κάθετη πάσα από τον Ιωακειμίδη με αποδέκτη τον Γκόλια κατέληξε εύκολα στο τελικό 1-4. Ενδιάμεσα, στο 75΄ ο Δ.Βάσιος είχε δοκάρι και ο Καρδάνης δύο αποκρούσεις, σε μια τριπλή ευκαιρία του Καστρίου να πετύχει ακόμα ένα τέρμα.

Μαργαρίτι (Βασιλάκης): Καρδάνης, Γιαννέλος, Παπαδόπουλος, Παπανικολάου, Τιφτικίδης, Κυριάκης Χ, Μπάμπι, Αναστασίου (45΄Βαγγελής), Κατσαούνης (55΄Ντούσκας), Γαλάνης (55′  Λιόντος), Κυριάκης Α. (Χάιδος)

Θύαμις (Χατζηπέτρου):Βενέτης, Καφτάνης, Μέλλος (66΄Γεωργίου), Τσουμέτης (57΄Δήμας), Ηλ.Μονάχος, Μηνάς (70΄Τσάγκας), Ιωακειμίδης, Κύργιος, Γκόλιας, Δ.Βάσιος, Κ.Βάσιος (74΄ Μ.Μονάχος).