Μπάσκετ: Έκανε πρεμιέρα στη Γ’ Εθνική η Παραμυθιά

Την παρθενική εμφάνιση της στην 3η Εθνική κατηγορία έκανε η Παραμυθιά, απέναντι στην Άμφισσα στο “Χριστολιάς Καμπεράκης”.

Ένας αγώνας που ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό, βρήκε τους “πράσινους” να είναι μπροστά από την αρχή του παιχνιδιού και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με μεγάλη ευστοχία μπροστά 20-25. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την ίδια πορεία και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 (23-33). Η Άμφισσα από εκεί και μετά βρήκε λύσεις, άρχισε να μαζεύει την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο 32-37. Οι φίλοι της Άμφισσας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αποφασισμένοι να σπρώξουν τους παίκτες στο κάτι παραπάνω, και το πέτυχαν. Με τον “6ο παίκτη” στο πλευρό τους, και με υπομονή στην άμυνα γύρισαν το παιχνίδι και βρέθηκαν μπροστά στο 30′ 48-47. Οι Παραμυθιώτες έδωσαν το 100% μέχρι το τέλος και ισοφάρισαν στο 49′ με καλάθι και φάουλ του Krypci (56-56). Όμως η Άμφισσα βρήκε το νικητήριο καλάθι, ένα τρίποντο του Μπάμπη Μουρατίδη από τη γωνία μετά απο πάσα του Γκιζόγιαννη “πάγωσε” την Παραμυθιά και εκεί κρίθηκε η υπόθεση-νίκη. Το τελικό 63-56 το “έγραψε” με καλάθι και φάουλ ο Μουρατίδης.

(20-25, 32-37, 48-47, 63-56)

Άμφισσα (Γίδας): Τσικνής, Λούπουλ, Οικονόμου 1, Μουρατίδης 33(4), Τσάρας, Παπαθεοχάρης 6(2), Τσιγγενόπουλος 6, Ξαγάρας, Γκιζόγιαννης Σωκ. 14(1), Μαμαρέλης 3(1), Δρίβας, Κωνσταντίνου.

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 17(2), Ματσάγγας 8(2), Ψιλοδημητρακοπουλος 5(1), Ταχιάς Α, Ταχιας Π, Μάλλιος 4, Σωτηρίου 9(1), Κατσίβελος, Βάτσιος, Κρίπσι 11, Κωσταράς, Τσιρώνης 2.