• Νέα νίκη (3-2) και 4ο το Σούλι!

277 προβολές

Προελαύνει το Σουλι Παραμυθιάς στον 4ο όμιλο.

Η Παραμυθιά συνέχισε το εκπληκτικό σερί των τελευταίων αγώνων, αφού νίκησε στο “49 Προκρίτων” και την Ανατολή, με 3-2, και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη και μάλιστα βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν σαν δύο… διαφορετικά ματς, με το ανούσιο και χωρίς φάσεις πρώτο ημίχρονο, να το διαδέχεται ένα χορταστικό ματς με πολλές συγκινήσεις και πολύσιο σε φάσεις β΄ ημίχρονο.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ντόκος από πολύ πλάγια θέση, μετά από μπαλιά του Μπέλλου, νίκησε τον Γκάρα για το γρήγορο προβάδισμα του Σουλίου.  Το υπόλοιπο ημίχρονο κύλησε σε… χαλαρό τέμπο, με τον Βασιλάκη στο 45΄ να έχει μια καλή κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ντόκου, που έφυγε άουτ.

Με το ξεκίνημα το β΄ ημιχρόνου, οι ίδιοι πρωταγωνιστές “έφτιαξαν” και το 2-0 για την Παραμυθιά. Ο Μπέλλος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Νόκος με κεφαλιά, πολύ εύκολα αυτή τη φορά, έγραψε για δεύτερη φορά το όνομα του στους σκόρερς.

Ο Νούγιας στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, στο 54΄ έδωσε όμως νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Σκανδάλης σούταρε, απέκρουσε ο Πατσιούρας, όμως σε δεύτερο χρόνο μετά τη σέντρα του Φωλίνα, ο πρώην παίκτης του Σουλίου, από κοντά μείωσε σε 1-2 για τον ΑΟΑ.

Το έργο της Παραμυθιάς δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο, όταν στο 72΄ ο Τάτσης έσπρωξε εκτός φάσης τον Σκανδάλη, μετά από δυνατό μαρκάρισμα του παίκτη της Ανατολής, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα.

Πριν προλάβουν να οργανώσουν όμως η την τελική τους αντεπίθεση για την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι, ο Γεωργάκης στο 74΄, με φανταστικό γκολ στην κίνηση, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντόκου, έδωσε ξανά αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

O Σκανδάλης στο 86΄ με σουτ έξω από την περιοχή έδωσε προσωρινά ελπίδες στην ομάδα των Ιωαννίνων, όμως οι παίκτες του Βαγγέλη Τζιάρρα, κράτησαν το πολύτιμο προβάδισμα ως το τέλος.

Συνθέσεις:

Σούλι Παραμυθιάς (Βαγγέλης Τζιάρρας):Πατσιούρας, Μούτσιος, Τάτσης, Διαμάντης, Βασιλάκης, Μώκος, Κωσταμένας(62’ Πλατιάς), Μπέλλος(66’ Παπαδόπουλος), Παπαρούνας(78’ Παππάς), Ντόκος(84’ Αθανασίου), Γεωργάκης.

Ανατολή (Ανέστης Ζώης): Γκάρας, Μαρμούτας, Φίλιος, Νάσιος, Κλιτσινάρης, Πολυχρόνης(73’ Κολιούσης), Σκανδάλης, Εμβραίζογλου(53’ Νούγιας), Χριστακόπουλος, Τσουμάνης, Φωλίνας(81’ Κατσίφας).