• Νίκη παρά τις απουσίες ο Πρωτέας (77-66)

56 προβολές

Την πέμπτη του νίκη σε 6 αγώνες κατέκτησε ο Πρωτέας.

Στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας παρέμεινε ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας, αφού μετά την ήττα στα Γιάννενα από τον ΑΓΣΙ Β΄ επανήλθε στις επιτυχίες, νικώντας μετά από μια δυνατή μάχη, με 77-66 τον Αίαντα Άρτας στο “Αλεξάνδρα Τσιάβου”.

Οι ηγουμενιτσιώτες είχαν να αντιμετωπίσουν και τις απουσίες (Αθανασίου, Βενέτης και ο πρόσφατα τραυματίας Γραμόζης) και παρατάχθηκαν με τέσσερις παίκτες από την παιδική τους ομάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, παίροντας διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 16 πόντους. Ο Αίας Άρτας επέστρεψε στο ματς στο β΄ δεκάλεπτο, με το σκορ ημιχρόνου να ειναι 37-31.

Ο Πρωτέας με το ξεκίνημα του β΄μέρους ξανανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (44-32) αλλά οι αρτινοί αντέδρασαν και πάλι, αφού με ένα σερί 0-13, επέστρεψαν από το -12 και μπήκαν μπροστά στο σκορ (44-45).

Η…χαρά για τον Αίαντα δεν κράτησε πολύ: Με ένα επί μέρους 20-2 η ομαδά του Σπύρου Αλεξίου απέκτησε μεγάλο προβάδισμα με 64-47. Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν τα πάράτησαν και επέστρεψαν και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα. Πέτυχαν νέο σερί, ξανά 0-13 και έφτασαν σε απόσταση δύο κατοχών από τον Πρωτέα (64-60).

Με δύο μεγάλα τρίποντα από τους Σωτηρίου και Παππά, το σκορ έγινε 70-62 και κάπου εκεί ο Πρωτέας εξασφάλισε οριστικά το ροζ φύλλο, καταφέρνοντας να λυγίσουν την αντίσταση του Αίαντα Άρτας.

Πρώτοι σκόρερ για τον Πρωτέα οι Δηλαβέρης με 24 και Μπιλιούρης με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα:A 24-8 B 14-23 Γ 26-15 Δ 13-21

Πρωτέας Ηγουμενίτσας(Αλεξίου):Καρβούνης, Βαζούκης, Παππάς 10, Πανταζής, Δήμος, Μπέζας 7, Σωτηρίου 8, Μπιλιούρης 19, Δηλαβέρης 24, Δρίκος 9, Κόρος

Αίας Άρτας (Παππάς): Παντελής 15, Τσίκος 2, Φορτωτήρας 4, Μπούγιας 8, Τσιληγιάννης 13, Μητσόγιαννης 1, Βάρδιας 2, Παυλωμένος 7, Παπαμιχαήλ 13, Παπαχρήστος

Δηλώσεις για το νικηφόρο παιχνίδι του Πρωτέα... ...επί του Αίαντα…