• Νταμπλούχος η ΑΕΝΣ – 1-0 την Πλαταριά στον τελικό του Κυπελλου

1079 προβολές
  • Μετά το πρωτάθλημα, η ΑΕΝΣ πήρε και το Κύπελλο και ολοκλήρωσε το ντάμπλ!

Σε έναν βραδινό τελικό, πραγματική γιορτή για το ποδόσφαιρο της Θεσπρωτίας, που διεξήχθη στο κατάμεστο Στάδιο Ηγουμενίτσας, η ΑΕΝΣ αναδείχχθηκε νικήτρια με 1-0 της Πλαταριάς και κατέκτησε το 5ο Κύπελλο της ιστορίας της.

Το ματς ήταν σε γενικές γραμμές κλειστό και ισορροπημένο, με την ομάδα της Νέας Σελεύκειας να βρίσκει το πολύτιμο γκολ από μια στημένη φάση στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, ενώ άντεξαν στα τελευταία 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο, φτάνοντας σε μια δίκαιη κατάκτηση και του δεύτερου τη τάξει τροπαίου.

Πασχάλης (τον πρόλαβε τελευταία στιγμή ο Μήτσης σε τετ-α-τετ) και Γόγολος (απέκρουσε τον κοντινό σουτ του ο Αναστασίου) είχαν τις δύο καλύτερες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες στο α΄ μέρος.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ, αφού στο 53΄ ο Βασιλείου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά με αποδέκτη τον Μήτση, ο οποίος από πολύ πλάγια θέση πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της Πλαταριάς, για το 1-0.

Η αποβολή του Σούφη (65΄) με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στο Χ. Παπανδρέου αναπτέρωσε σημαντικά τις ελπίδες του ΑΟΠ να επιστρέψει στο ματς και να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του. Στο 80΄ ο Κ.Βάσιος είχε την πιο αξιόλογη στιγμή της Πλαταριάς να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του από πολύ καλή θέση, κόντραρε πάνω στον Μονάχο και πέρασε πάνω από το δοκάρι του Βενέτη.

AENΣ (Καρύδης): Βενέτης, Καφτάνης, Βάσιος Α, Μήτσης, Μονάχος, Σούφης, Βασιλείου, Βάσιος Ε, Κατσέλης (72΄Γαλάνης), Γόγολος (89′  Χατζηπέτρου), Γιαννακός (67΄Κυβράνογλου)

Πλαταριά (Ιωακειμίδης): Αναστασίου, Παντούλας, Ράπτης, Βαλάκος (67΄ Λάμπρου), Μητσέλος, Παπανδρέου Χ, Πασχάλης, Βάσιος Δ, Σωτηριάδης, Παπανδρέου Α, Βάσιος Κ.