• Ο Θύαμις Καστρίου Κυπελλούχος Θεσπρωτίας για το 2017

1179 προβολές
  • Ο Θύαμις Καστρίου αναδείχθηκε Κυπελλούχος ΕΠΣ Θεσπρωτίας για το 2017 κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό την Δόξα Γαρδικίου με σκορ 2-1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσιο που σημείωσε και τα δύο γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν στη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους ποδοσφαιριστές και τους φίλους της ομάδας.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 7ο λεπτό. Ο Τάσιος με κοντινό σουτ μετά από γύρισμα του Γόγολου, έκανε το 1-0.

Η Δόξα είχε άμεση απάντηση και στο 13ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια. Ο Ζήσης εκτέλεσε φάουλ, ο Γκέκας πάσαρε με κεφαλιά στον Μπέλλο, εξ’ επαφής ο τελευταίος με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρόπουλου.

Το «χρυσό» γκολ του Θύαμι πέτυχε στο 80ό λεπτό ο Τάσιος ο οποίος εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας της Δόξας και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Πριν από την έναρξη του τελικού τιμήθηκε ο πρόεδρος της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου των Αμαζόνων Θεσπρωτίας Σωτήρης Περετζούκας για την πολυετή του προσφορά στο ποδόσφαιρο.

Κίτρινες: Τσώτος, Γόγολος/Μπέλλος

Διαιτητές: Στεφάνου, Καλφόγλου, Τίκας

Θύαμις Καστρίου(Παππάς): Σωτηρόπουλος, Δ.Λάμπρου, Βαγγελής, Τσώτος, Ηλ.Μονάχος, Αθανασίου, Χαρίσης (57′ Νικολάου), Τσουμέτης, Αλ.Λάμπρου, Γόγολος, Τάσιος (85′ Ορ.Ντάσιος)

Δόξα Γαρδικίου (Νίκου): Παπανικολάου, Μπέλλος (75′ Β.Τσίρης), Μπουρνάς, Στράτης, Αθανασίου, Δ.Τσουγγάρης, Χρ. Τσίρης (78′ Σιώζης), Στ. Τσουγγάρης, Γκέκας, Ζήσης, Λιάμης