• Ο Θύαμις πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν

116 προβολές

Νίκησε την ΑΕΝΣ στην έδρα της με 2-1, για τη 2η αγωνιστική στο τοπικό.

Αργότερα τα καλύτερα στιγμιότυπα του παιχνιδιου
    Ο Θύαμις Καστρίου έκανε το 2 στα 2 στο ξεκίνημα της φετινής χρονιάς, καθώς νίκησε με 1-2 την ΑΕΝΣ. Οι δύο ομάδες έδωσαν έναν καλό και δυνατό αγώνα στο ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο της Νέας Σελεύκειας, όμως το Καστρί ήταν αυτό που μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και εν τέλει χαμογέλασε φεύγοντας με τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις πιο σημαντικές ευκαιρίες, πέτυχαν δύο γκολ και προηγήθηκαν με 0-2, όμως η ΑΕΝΣ δεν το έβαλε κάτω και αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αν και με παίκτη λιγότερο διεκδίκησε στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας.Ελάχιστες φάσεις καταγράφηκαν στο πρώτο μέρος, με το Καστρί να έχει δύο πολύ καλές στιγμές στο ξεκίνημα με τους Ιωκειμίδη στο 4΄ και Γκόλια στο 15΄, αλλά και καποιά επικίνδυνα μακρινά σουτ, που έφυγαν εκτός εστίας. Το β΄ ημίχρονο άρχισε με γκολ για τους ερυθρόλευκους.Ο διαιτητής Σιντόρης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών για χέρι σε προσπάθεια του Δ.Βένου να κοντρολάρει μέσα στην περιοχή της ομάδας του στο 47′. Στο επόμενο λεπτό ο Γκόλιας μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ για το 0-1 του Θύαμι.Στο 70΄ ο Γκόλιας σκόραρε εκ νέου, αφού μετά την προσπάθεια του Ιωακειμίδη, η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του και με εύστοχο πλασέ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ (0-2). Ο Στ.Χατζηπέτρου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 83΄ για μαρκάρισμά του στον Μηνά, με την ΑΕΝΣ να συνεχίζει με δέκα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.Ο Γκόλιας στο 88΄ άγγιξε το 0-3 αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βένου. Οι δύο αλλαγές του Καρύδη, Βασιλείου και Τάσιος συνδυάστηκαν στο 90΄ και ο δεύτερος με εύστοχο πλασέ μείωσε σε 1-2. Η Νέα Σελεύκεια προωθήθηκε μετά το γκολ, έκανε την ύστατη προσπάθεια στο τέλος για την ισοφάριση, όμως ο Μέλλος βρήκε χώρους για το Καστρί , δύο φορές στην αντεπίθεση, όμως αστόχησε στα τετ-α-τετ κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων του αγώνα. Το σκορ δεν άλλαξε με τον Θύαμι να πανηγυρίζει τη νίκη στο πρώτο φετινό ντέρμπι του τοπικού.

Συνθέσεις
    AENΣ (Καρύδης): Βένος Κ., Βένος Δ., Βάσιος Α., Βάσιος Ε. (70΄ Τάσιος), Ζήγος, Γιαννακός (57΄ Βασιλείου), Χατζηπέτρου, Κατσέλης, Γόγολος, Κάσο, Σούφης (68΄Κυβράβογλου)
    Καστρί (Χατζηπέτρος): Βενέτης, Ζαφείρης, Μέλλος, Καφτάνης, Μονάχος Η., Μηνάς, Ιωακειμίδης (70΄Δήμας), Κύργιος, Γκόλιας, Βάσιος Δ. (89΄ Τσάγκας), Βάσιος Κ.

Δηλώσεις παραχώρησε στην κάμερα του "Theball"... ...ο προπονητής του Θύαμι…