• Παραμένει “απόλυτος” ο Θύαμις (3-2)

52 προβολές

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το 9ο του τρίποντο στο πρωτάθλημα ο Θύαμις Καστρίου.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 3-2 της Δόξας Γαρδικίου εντός έδρας και έφτασαν τους 27 βαθμούς σε 9 αγώνες. Ο Γκόλιας βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά στο 20΄, μετά από σέντρα του Κ.Βάσιου, έβαλε μπρος στο σκορ την ομάδα του.

Υποδειγματική αντεπίθεση για το Γαρδίκι στο 37ο λεπτό και ισοφάριση για τη Δόξα. Α.Σιώζης και Χ.Τσίρης άλλαξαν τη μπάλα με τελικό αποδέκτη τον Τολάρο που με κοντινό πλασέ έστειλε την ομάδα του ισόπαλη στην ανάπαυλα(1-1). Βάσιος και Γκουλιούμης απέτρεψαν σίγουρο γκολ του Γκόλια πάνω στη γραμμή, στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου,  όμως στο 62΄ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ, ο επιθετικός του Καστρίου έκανε δύο τα τέρματά του, για το 2-1 των πρωτοπόρων.

Ο Δ.Βάσιος εκτέλεσε κόρνερ στο 78΄  και ο Ηλ.Μονάχος με δυνατή κεφαλιά ανέβασε το σκορ στο 3-1. Το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον στο 85΄ όταν ο Δ.Τσάλης πάσαρε κάθετα στον Χ.Τσίρη κι εκείνος νίκησε τον Βενέτη για το 3-2. Ο Θύαμις κράτησε μέχρι το τέλος το υπέρ του αποτέλεσμα, φτάνοντας τις 11 νίκες φέτος σε όλες τις διοργανώσεις.