• Πλαταριά – Άρης Φιλιατών 3-1

1011 προβολές
  • “Χόρεψε” στην βροχή ο Ρίζος με δυο γκολ και κλείδωσε την νίκη ο Αντ. Παπανδρέου στην πρώτη του συμμετοχή για τον ΑΟΠ.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή και για ένα δεκάλεπτο από χαλαζόπτωση (στο πρώτο ημίχρονο) ο ΑΟΠ πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη απέναντι στον Άρη Φιλιατών που αγωνίστηκε χωρίς τέσσερις βασικούς ποδοσφαιριστές (Καίσαρη, Γιοβάνη, Τζοβάρα, Ντασκαγιάννη).

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Άγγελος Ρίζος που βρήκε δύχτια δυο φορές και “σέρβιρε” το τρίτο.
    Η Πλαταρια πήρε κεφάί στο σκορ απο το 8ο λεπτο με απ΄ευθείας εκτέλεση κορνερ του Ρίζου. Στο 40΄ύστερα απο ασιστ του νεαρου Γιάννη Κατσιγιάννη ο Ρίζος με πλασε έγραψε το 2-0. Ομως πριν προλάβουν να κοπασουν οι πανηγυρισμοι των γηπεδούχων ο Δήμητρης Μαντζούκης μειωσε για τον Άρη Φιλιατών σε 2-1 στο 41΄.
    Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι του Παντελή Παπαδιώτη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι δημιούργησαν ορισμένες ευκαιρίες πίεσαν την Πλαταριά όμως ο Γκολφινόπουλος έδωσε την λύση από τον πάγκο.
    Ο Γιαννιώτης τεχνικός πέρασε στο ματς τον Αντώνη Παπανδρέου στην θέση του Πασχάλη. Ο 19χρονος επιθετικός στην πρώτη του φετινή συμμετοχή στο πρωτάθλημα (εκτίει την στρατιωτική του θητεία) εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Ρίζου κάνοντας στο 72΄το 3-1 κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη για τον ΑΟΠ.
    Ο Άρης Φιλιατών που ξεκινησε ιδανικα το πρωταθλημα  ομως τις τελευταίες πεντε αγωνιστηκες μετράει τεσσερις ηττες. Οι Φιλιαταίοι μετράνε 5 νίκες και 1 ισοπαλία με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου ενω διαθέτουν την 4η καλυτερη επίθεση.
    Από την άλλη πλευρά ο ΑΟΠ που σιγά σιγά προσπαθεί να βρει τα πατήματα του αυτή ήταν η 4η νίκη. Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Γκολφινόπουλου έχει σκοράρει συνολικά 14 γκολ και έχει δεχτεί 21.

ΑΟ Πλαταριάς (Γκολφινόπουλος): Αναστασίου, Πασχάλης (62΄ Παπανδρεόυ Αντ.), Θεοδώρου, Ευθημίου (75΄Μπιστιώλης), Μήτσης, Μαγκλάρας, Κατσιγιάννης, Βαλάκος, Ρίζος, Γιαννόπουλος, Τάσσης.
    Άρης Φιλιατών (Παπαδιώτης): Κύρκος, Πάντος, Τζουβάρας (78΄Κατσέλης Χ.), Ρούμπης, Μαντζούκης Δ., Θεοδώρου, Μαντζούκης Σ. (58΄Μπάρης), Βενέτης, Τζώρτζης, Σπήττας, Ανδρεόπουλος (65΄Αλιζιότι).