• Πρόκριση-έκπληξη η Θύελλα στο Κύπελλο

128 προβολές

Θύμα έκπληξης έπεσε το Γαρδίκι από την ψυχωμένη Θύελλα Γκρίκας/Ψάκκας.

Τρία γκολ ,δυο δοκάρια και μια αποβολή περιελάμβανε το παιχνίδι Κυπέλλου στο γήπεδο Γαρδικίου που βρήκε την φιλοξενούμενη ομάδα του Κώστα Γκόρεζη να παίρνει την πρόκριση στους “8”.

Η Δόξα προηγήθηκε πολύ νωρίς στο 12΄ όταν ο Άρης Σιώζης με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κύργιο και άνοιξε το σκορ(1-0)για την ομάδα του. Στην συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 17΄το σουτ που επιχείρησε ο Αχιλλέας Τσάλης βρήκε στην συμβολή των δοκών και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς έγερνε προς την πλευρά των σταυραετών οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίθετη άποψη και στο 19΄ απάντησαν με τον Νίκο Παργανά ο οποίος πλάσαρε τον Βάσιο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Στο 36΄ ήρθε η ανατροπή για τη Θύελλα καθώς ο Βαγγέλης Ντάνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση έστειλε συστημένη την μπάλα στα δίχτυα της Δόξας πετυχαίνοντας το 1-2 και βάζοντας τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού.

Στην επανάληψη ο τεχνικός των γηπεδούχων πέρασε στο παιχνίδι τους Δ. Τσουγγάρη, Γκούγια και Γκουλιούμη με αποτέλεσμα η Δόξα να ανέβει αγωνιστικά.  Στο 54΄η κεφαλιά του Δ. Τσουγγάρη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και τα σουτ των Γκούγια και Άρη Σιώζη πέρασαν άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για το Γαρδίκι σημειώθηκε στο 68΄ όταν σε τετ α τετ του Γρηγόρη Τσουγγάρη ο Κύργιος είπε όχι και κράτησε το 1-2 υπέρ της ομάδας του.

Στην συνέχεια και όσο πέρναγε η ώρα οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν ικανοί να πετύχουν την ισοφάριση καθώς οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα και σαν να μην έφτανε αυτό έμειναν και με 10 παίκτες στο 81΄ όταν αποβλήθηκε ο Λάμπρος Κάλλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα στον Κοσμίδη. Στα εναπομείναντα δέκα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα κράτησαν το 1-2 και μαζί την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Θεσπρωτίας.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον πρόσφατο χαμό του Βασίλη Γεωργίου. Η Θύελλα Γκρίκας/Ψάκας αφιέρωσε τη νίκη-πρόκιση στη μνήμη του.

ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ αργότερα το βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα.
    Αύριο θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγωνιστικό χώρο και την εξέδρα.