Πρωταθλητής χειμώνα ο Αστέρας, 5-1 την Πέρδικα

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα της σεζόν 2022-23 στο τοπικό της ΕΠΣ Θεσπρωτίας κατέκτησε ο Αστέρας Παραποτάμου, μετά την σημερινή επικράτησή του με 5-1 επί του Άρη Πέρδικας. στην Μαζαρακιά, στο πλαίσιο της  7ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου.

Εύκολα απόγευμα για τους κυανόλευκους που έκλεισαν νικηφόρα τον πρώτο γύρο και αήττητοι μετρώντας 6 νίκες και 1 ισοπαλία.
Οι τυπικά γηπεδούχοι (το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Μαζαρακιάς) προηγήθηκαν 1-0 στο 11΄ με κεφαλιά του Τάσου Αναστασίου. Στο 25′ ο Θοδωρής Γαλάνης με προβολή  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0.
Στο 33′ ο Χρήστος Τζάνης που με πολύ όμορφο σουτ έκανε το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Άρης Πέρδικας μείωσε προσωρινά στο 71΄ σε 3-1 με τον Άντον Γκόγκα αλλά 3 λεπτά μετά ήρθε η απάντηση απο Αστέρα με τον Λεωνίδα Κυρίτση να βρίσκει δίχτυα πετυχαίνοντας το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Θοδωρής Γαλάνης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με σουτ στο 86′.