“Διπλό” στο ντέρμπι η Παραμυθιά με ρεσιτάλ Χάιδου

166 προβολές

H νέα μπασκετική σεζόν άρχισε με τρομερό ντέρμπι στην Ηγουμενίτσα. Σε λίγο τα στιγμιότυπα.

Τη νίκη με 70-72 (64-64 κανονική διάρκεια) πανηγύρισε στο κλειστό της Ηγουμενίτσας η ΚΑΕ Παραμυθιά, επικρατώντας μετά από ένα αγχωτικό παιχνίδι του Πρωτέα, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Το ματς που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, είχε συγκλονιστική εξέλιξη σε όλη τη 45λεπτη διάρκειά του.

Οι φιλοξενούμενοι διέθεταν έναν… σεληνιασμένο Κώστα Χάιδο,  ο οποίος τους οδήγησε με τις εμπνεύσεις του στο ροζ φύλλο, καθώς πέτυχε τους 38 από τους 72 πόντους της ομάδας του.

Ο Πρωτέας αν και πραγματοποίησε το τέλειο ξεκίνημα ( 10-0) , είδε τους “πράσινους” να τρέχουν ένα 4-17, με το σκορ στην α΄ περίοδο να διαμορφώνεται στο 17-17.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ιδιαίτερη θέληση και πάθος για να ξεκινήσουν με νίκη το νέο πρωτάθλημα, αλλά και να πάρουν μία νίκη γοήτρου στον θεσπρωτικό μπασκετικό “εμφύλιο”. Το ημίχρονο βρήκε προηγούμενη την ομάδα του Πρωτέα με 34-32 και η τρίτη περίοδος με 47-45.

Με 02:30 να απομένουν για το τέλος του παιχνιδιού, οι Ηγουμενιτσιώτες είχαν εξασφαλίσει ένα προβάδισμα 6 πόντων (59-53) όμως οι παίκτες του Πέτρου Κωστίδη με μια αντεπίθεση διαρκείας και σερί 2-11 έφεραν το σκορ στο 61-64. Ο Μπιλιούρης με τρίποντο 17”  πριν την κόρνα, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (64-64).

Στο έξτρα πεντάλεπτο και με 45 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Τσιρώνης πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι για το 67-70 της Παραμυθιάς, όμως ο Σωτηρίου έδωσε εκ νέου ανάσα στην ομάδα του, ισοφαρίζοντας με σουτ τριών πόντων, 32” πριν τη λήξη.

Δύο εύστοχες βολές του Χάιδου και μια χαμένη επίθεση του Γραμόζη στην εκπνοή, ολοκλήρωσαν το σπουδαίο “διπλό” της ΚΑΕ Παραμυθιάς στην Ηγουμενίτσα.

Απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε από πλευράς νικητών ο Χάιδος, σκοράροντας 38 πόντους με 5 τρίποντα. Σημαντικός για τους νικητές και ο Τάχιας με 17.

Θετικό πρόσωπο και ενισχυμένο ρόστερ παρουσιάσε ο Πρωτέας, χάνοντας στις λεπτομέρειες από την αντίπαλό του τη νίκη, με τους Σωτηρίου (20) και Γραμόζη (18) να ηγούνται στο σκοράρισμα για την ομάδα του Γιώργου Βαζούκη.

Δεκάλεπτα: 17-17, 34-32, 47-45, 64-64, 70-72 (παρ.)
Διαιτητές: Ντάγκας-Κολυδάς
Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Μπρέστας, Γραμόζης 18(3), Γκίκας, Δήμος, Δημητρίου, Μπέζας, Σωτηρίου 20(4), Βενέτης 13(1), Μπιλιούρης 10(1), Ράπτης 5, Δρίκος 1, Αθανασίου 3
Παραμυθιά (Κωστίδης): Χάιδος 38(5), Παπαγρηγορίου, Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Τάχιας 17(3), Κατσης, Ανδρέου, Ντάγκας, Ζαφειράκης, Ρεσβάνης, Μπάμπος 1, Τσιρώνης 6, Μάλλιος 6
Θα ακολουθήσει βίντεο με τα στιγμιότυπα!