Στην Β΄Εθνική οι Αμαζόνες 9-2 Γάζωσαν την Δόξα

Με θρίαμβο ολοκλήρωσαν τις εντός έδρας αναμετρήσεις οι Αμαζόνες και γιόρτασαν την άνοδο και μαθηματικά στη Β΄εθνική.

Τα κορίτσια του Παναγιώτη Χατζηπέτρου δεν συνάντησαν δυσκολίες από την ομάδα της Δόξας Αμπελοκήπων και νίκησαν εύκολα με 9-2.Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό με σουτ της Ελευθερίας Γαστεράτου για τους γηπεδούχους ενώ οι φιλοξενούμενες απάντησαν στο 18΄ με απευθείας φάουλ της Τζιάρα.
Στο 21΄ με ατομική προσπάθεια της Δημητρίου γράφτηκε το 2-1 ενώ η  Γαστεράτου ξανά με κεφαλιά ανεβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.
Ακολούθησαν δύο γκολ της Μπάσκα όπου διαμόρφωσαν το 5-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 60΄ ύστερα από πολύ ωραία προσπάθεια της Τζιάρα (πέρασε τους πάντες) όμως το  διαγώνιο σουτ που επιχείρησε  απέκρουσε η Στέφου όμως η επερχόμενη Δρακάκη πηρέ το ριμπάουντ και έγραψε το 5-2.
Στη συνέχεια όμως οι Αμαζόνες δεν άφησαν περιθώρια στη Δόξα και με χατ-τρικ της Μπέλλου και ένα γκολ ακόμη τις Γαστεράτου (που κι αυτή σημείωσε χατ-τρικ) διαμόρφωσαν το τελικό 9-2.

Μετά το τέλος του αγώνα και οι δυο ομάδες χειροκρότησαν τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο της Παραμυθιάς (αρκετοί ήταν και οι φίλαθλοι από την Καστοριά που δεν σταμάτησαν να εμψυχώνουν την ομάδα τους παρά την εξέλιξη του σκορ). Τα κορίτσια των Αμαζόνων πανηγύρισαν έξαλλα την νίκη – άνοδο στην Β’ Εθνική με σαμπάνιες και αρκετά πειράγματα.

ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Χατζηπέτρου Παναγιώτης):  Στέφου Α., Ρόλλη, Μούση (10΄λ.τ. Νάση) Γιαννακούλη, Σερίφη, Γαστεράτου, Μπέλλου, Ράδη (70΄λ.τ.Στέφου Φ), Μπάσκα, Δημητρίου (76΄Γκέλου), Λάμπρου.
ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Ευαγγελίδης Σταύρος)Δημητριάδου, Τζανοπούλου, Γκάνα, Σαββοπούλου, Παππά, Μάρκου, Τάσιου, Γκόγκου (46’ Δρακάκη), Πάντου (70’ Τζήλλια), Τζιάρα, Τσιούκρα (46’ Χριστοπούλου)