• Στίβος: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων

    363 προβολές
  • Στις 10 και  11 Αυγούστου στο Παμπελοποννησιακό…

    …ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων.

    Αμέσως μετά την διεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Α/Γ και Κ23 στην Πάτρα, την Δευτέρα 10 και την Τρίτη 11 Αυγούστου στο ίδιο στάδιο, Παμπελοποννησιακό, ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων (δέκαθλο-έπταθλο) των κατηγοριών Ανδρών-Γυναικών, Κ23 και Κ18.  

    Στα Σύνθετα Αγωνίσματα δικαίωμα συμμετοχής στην αντίστοιχη ηλικιακή κατηγορία έχουν:

    ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ, οι αθλητές – τριές που έχουν γεννηθεί το 2002  και οι μεγαλύτεροι – μεγαλύτερες.

    Κ23 (Α – Γ), οι αθλητές – τριες που έχουν γεννηθεί  τα έτη 1998 – 1999 – 2000 – 2001 – 2002

    Κ18, οι αθλητές – τριες που έχουν γεννηθεί  τα έτη 2003 – 2004 – 2005

    Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να σταλούν με email μέχρι τη Δευτέρα 3 Αυγούστου 2020 και ώρα 14:00 στον Σ.Ε.Γ.Α.Σ. στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] καθώς και στις κατά τόπου Ε.Α.Σ. Σ.ΕΓ.Α.Σ.

    Οι αθλητές-τριες που δηλώνονται στα Σύνθετα Αγωνίσματα στην κατηγορία K23, δηλώνονται και αγωνίζονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και στην κατηγορία Ανδρών – Γυναικών.

    Oι αθλητές-αθλήτριες που θα λάβουν μέρος στα Σύνθετα Αγωνίσματα (Δεκάθλου – Επτάθλου)   εξαντλούν το ένα από τα ατομικά αγωνίσματα πού έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της αντίστοιχης Κατηγορίας.

    Έτσι οι αθλητές – αθλήτριες που θα συμμετάσχουν στα Σύνθετα Αγωνίσματα πρέπει στα αντίστοιχα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Α-Γ και Κ23 (Πάτρα, 8 – 9/8/2020) και Κ18 (Λάρισα, 25 – 26/7/2020), να έχουν συμμετάσχει σε ένα αγώνισμα λιγότερο από αυτά που δικαιούνται συνολικά.

    Η προκήρυξη του πρωταθλήματος όπου αναφέρονται όλες οι λεπτομέρειες δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ (Αγώνες-Προκηρύξεις) ή ανοίξτε τον σύνδεσμο Ε Δ Ω

    Το ωρολόγιο πρόγραμμα 

    Α’ Ημέρα, Δευτέρα 10 Αυγούστου 2020
    Πρωΐνή Περίοδος
    Ώρα
    έναρξης
    Αγώνισμα Α-Γ

    Κ23 Α-Γ
    Κ18 Α-Γ

    Αγώνι-σμα Παρατηρήσεις
    09:00 100μ. με Εμπόδια Γ & K23 Γ 1 Σειρές
    09:20 100μ. Α & K23 Α 1 Σειρές
    09:40 Άλμα σε Ύψος Γ & K23 Γ 2  
    09:45 100μ. K18 Α 1 Σειρές
    10:00 Άλμα σε Μήκος Α & K23 Α 2 Σκάμμα 1
    10:30 Άλμα σε Μήκος K18 Α 2 Σκάμμα 2
    11:10 Σφαιροβολία Α & K23 Α 3  
    11:10 100μ. με Εμπόδια K18 Γ 1 Σειρές
    11:30 Σφαιροβολία K18 Α 3  
    11:55 Άλμα σε Ύψος K18 Γ 2  
             
    Απογευματινή Περίοδος
             
    Ώρα
    έναρξης
    Αγώνισμα Α-Γ

    Κ23 Α-Γ
    Κ18 Α-Γ

    Αγώνι-σμα Παρατηρήσεις
    17:00 Άλμα σε Ύψος Α & K23 Α 4  
    17:35 Σφαιροβολία Γ & K23 Γ 3  
    18:35 Σφαιροβολία K18 Γ 3  
    19:00 Άλμα σε Ύψος K18 Α 4  
    19:30 200μ. Γ & K23 Γ 4 Σειρές
    19:50 400μ. Α & K23 Α 5 Σειρές
    20:10 200μ. K18 Γ 4 Σειρές
    21:00 400μ. K18 Α 5 Σειρές

     

    Παρατήρηση: μετά τον έλεγχο των δηλώσεων οι ώρες έναρξης των αγωνισμάτων ενδέχεται να τροποποιηθούν.

    Β’ Ημέρα, Τρίτη 11 Αυγούστου 2020
    Πρωΐνή Περίοδος
    Ώρα
    έναρξης
    Αγώνισμα Α-Γ

    Κ23 Α-Γ
    Κ18 Α-Γ

    Αγώνι-
    σμα
    Παρατηρήσεις
    08:30 110μ. με Εμπόδια Α & Κ23 Α 6 Σειρές
    09:00 Άλμα σε Μήκος Κ18 – Γ 1  
    09:10 Δισκοβολία Α – Κ23 Α 7  
    09:40 110μ. με Εμπόδια Κ18 Α 6 Σειρές
    10:10 Ακοντισμός Κ18 Γ 6  
    10:15 Άλμα σε Μήκος Γ & Κ23 Γ 5  
    10:30 Δισκοβολία Κ18 Α 7  
    10:45 Άλμα Επί Κοντώ Α & Κ23 Α 8  
    11:20 Ακοντισμός Γ & Κ23 Γ 6  
    12:00 Άλμα Επί Κοντώ Κ18 Α 8  
             
    Απογευματινή Περίοδος
             
    Ώρα
    έναρξης
    Αγώνισμα Α-Γ

    Κ23 Α-Γ
    Κ18 Α-Γ

    Αγώνι-
    σμα
    Παρατηρήσεις
    17:30 Ακοντισμός Α & Κ23 Α 9  
    18:30 Ακοντισμός Κ18 Α 9  
    18:30 800μ. Κ18 Γ 1 Σειρές
    19:00 800μ. Γ & Κ18 Γ 1 Σειρές
    19:10 1.500μ. Α & Κ23 Α 10 Σειρές
    19:40 1.500μ. Κ18 Α 10 Σειρές

    Παρατήρηση: μετά τον έλεγχο των δηλώσεων οι ώρες έναρξης των αγωνισμάτων ενδέχεται να τροποποιηθούν

    • P