• Στον τελικό του Κυπέλλου ο Θύαμις (1-1)

107 προβολές

Ολοκλήρωσε την υπόθεση πρόκριση το Καστρί.

Με παρακαταθήκη το 3-1 του πρώτου ημιτελικού, ο Θύαμις Καστρίου, τελείωσε την υπόθεση πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Θεσπρωτίας, φεύγοντας με την ισοπαλία (1-1) από τη Μαζαρακιά, σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και περίσσιο πάθος.  Ο Βασίας στο 8ο λεπτό έδωσε ελπίδες  πρόκρισης στον ΑΟΠ, αφού κέρδισε τη μονομαχία με τον Καφτάνη, σούταρε πέφτοντας και παραβίασε την εστία του Βενέτη, κάνοντας το 1-0. Η Πλαταριά έψαχνε ακόμα ένα γκολ για να φτάσει σε σκορ πρόκρισης, αλλά ο Ηλ.Μονάχος ψαλίδισε τα όνειρα των γηπεδούχων για πρόκριση στον τελικό. Ο Κάσο εκτέλεσε κόρνερ στο 33΄,  ο αρχηγός του Καστρίου πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1.  Οι ερυθρόλευκοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 39΄, με τον διαιτητή κ.Σιντόρη να αποβάλλει τον Μηνά για μαρκάρισμα στον Καραγιάννη, θεωρώντας ότι βρίσκεται σε προφανή ευκαιρία επίτευξης τέρματος. Ο Πασχάλης ανάγκασε τον Βενέτη σε μεγάλη απόκρουση στο 80΄ μετά από σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στην καλύτερη ευκαιρία της Πλαταριάς για να φτάσει στο 2-1.

Οι γηπεδούχοι παρά την αρθμητική τους υπεροχή σε όλο το β΄ ημίχρονο, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι παραπάνω, με τον Θύαμι Καστρίου να εξασφαλίζει την πρόκριση στον τελικό μετά από 3 χρόνια. Εκεί θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του τίτλου, Παραμυθιά.

ΑΟ Πλαταριά (Ιωακειμίδης): Λώλος, Πασχάλης, Μαντζούκης, Βαλάκος, Τζανής, Χ.Παπανδρέου, Τζανής, Μπίκας, Καραγιάννης (71΄ Γιαννούλης), Α.Παπανδρέου, Θεοδώρου

Θύαμις Καστρίου (Χατζηπέτρου): Βενέτης, Μέλλος, Καφτάνης, Δ.Βάσιος, Κ.Βάσιος (90΄Κατσέλης), Η.Μονάχος, Μηνάς, Λάμπρου (45΄Τσουμέτης), Κύργιος, Γκόλιας, Κάσο (87΄Δήμας)

Για δεύτερη φορά θα συναντηθούν... ...Μακεδονικός Φούφα και Σούλι Παραμυθιάς,…