• Τελικός Παιδικού: Παραπόταμος – Νέα Σελεύκεια 4-5 παρ. (2-2 κ.δ.)

1298 προβολές
  • Πρωταθλήτρια η ΑΕΝΣ στο παιδικό της Ε.Π.Σ. Θεσπρωτίας για την περίοδο 2017-18.

Μέτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με τον Παραπόταμο να είναι κυρίαρχος στον αγωνιστικό αλλά να πέφτει πάνω σε έναν εκπληκτικό Φραγκίσκο η Νέα Σελεύκεια κατέκτησε το πρωτάθλημα. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΝΣ κάνοντας πολυ καλό παιχνίδι ήταν αυτός που έδωσε το τρόπαιο στους κίτρινους με τις σωτήριες επεμβάσεις του (ειδικά στην διαδικασία των πέναλτι) και σταμάτησε άδοξα το αήττητο σερί του Αστέρα ο οποίος αγνοούσε την ήττα (είχε μόνο νίκες) από την αρχή της χρονιάς.
    Οι πρωταθλητές αιφνιδίασαν τον Αστέρα καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 9΄με γκολ του Αδαμίδη (0-1). Οι παίκτες Ρίζου αντέδρασαν αμέσως και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Σπύρο Διαμάντη. Η ΑΕΝΣ πήρε ξανά το προβάδισμα με το δεύτερο γκολ του Αδαμίδη οκτώ λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου . Στην επανάληψη ο Παραπόταμος “έκλεισε” την Ν. Σελεύκεια στο μισό γήπεδο, δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες και σε μια από αυτές ισοφάρισε (2-2) με τον Αλέξανδρο Φερεντίνο  έξι λεπτά  πριν το τέλος της αναμέτρησης στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.
    Η εικοσάλεπτη παράταση ήταν ένας επιθετκός μονόλογος για τον Αστέρα αλλά πότε ο Φραγκίσκος έλεγε στοπ, πότε το άγχος τον ποδοσφαιριστών δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ με το ματς να οδηγείτε στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί που οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΝΣ ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι κατακτώντας τελικά με 5-3 το πρωτάθλημα.

Αστέρας Παραποτάμου (Ρίζος Β.): Ρίζος Κ., Τζάνης, Δημητρίου, Διαμάντης Μ., Φερεντίνος  Σ., Ρίζος Γ., Φερεντίνος Α., Πρίτσης, Διαμάντης Σ., Γεωργίου, Οικονόμου.
    Α.Ε.Ν. Σελεύκειας (Γκίκας): Φραγκίσκος, Παππάς, Μπάλλας, Χαντζάρας, Αδαμίδης, Αθανασιάδης, Τζίμας, Κύλλας, Ανδριώτης, Μεχμετάι,Μπουράζης.

*Μέσα στις επόμενες μέρες να “ανεβεί” το βίντεο του αγώνα καθώς και  η απονομή.

*Στο ημίχρονο του τελικού πραγματοποιήθηκε οικογενειακό δίτερμα από την  ομάδα του προπαιδικού της Α.Ε.Ν.Σ.