• Πάλεψε ο Θεσπρωτός, “διπλό” στην Ηγουμενίτσα ο ΑΟΤ

249 προβολές

Ο ΑΟ Τρίκαλα ήταν ο νικητής στο.. τηλεοπτικό ματς της Ηγουμενίτσας, για την 9η αγωνιστική της Football League.

Ο Θεσπρωτός διεκδίκησε με αξιώσεις τη νίκη, “χτυπώντας” στα ίσια τους πρωτοπόρους της κατηγορίας, αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ποιότητά τους στο δεύτερο ημίχρονο, αποσπώντας το τρίποντο, λυγίζοντας έναν μαχητικό Θεσπρωτό, στο σχεδόν γεμάτο Στάδιο Ηγουμενίτσας.  Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν, οι περισσότερες, όπως και τα τρία τέρματα, στο β  ημίχρονο.

Τα Τρίκαλα είχαν την πρώτη καλή στιγμή παιχνιδιού, με τον Ριζογιάννη στο 4΄ να πιάνει το δυνατό βολέ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κωνσταντάκου. Ο Θεσπρωτός βρήκε τη δική του ευκαιρία στο 24΄ με τον Κολλά. Ο επιθετικός του Θεσπρωτού με ωραία ατομική προσπάθεια, σούταρε από πάγια θέση, όμως ο Γιακουμής απομάκρυνε με τις γροθιές σε κόρνερ.

Στο 27΄ ο ΑΟΤ απάντησε με τους Σταματή και Λώττα να έχουν διπλή ευκαιρία, αλλά τα κοντινά σουτ τους κόντραραν στους αμυνόμενους του Θεσπρωτού.
    Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ευκαιρία το δεύτερο ημίχρονο, αλλά το μονοκόμματο σουτ του Λώττα κατευθύνθηκε πάνω στον Κωνσταντάκο.

Ο Θεσπρωτός στη συνέχεια έφτασε δύο φορές κοντά στο 1-0, καθώς ο Κολλάς είχε δύο πολύ καλές στιγμές στο διάστημα 48′-50΄ αλλά τα σουτ του από πολύ καλή θέση πέρασαν δίπλα από το κάθετο δοκάρι.Ο ΑΟΤ ήταν αυτός όμως που άνοιξε το σκορ, με δράστη τον Σταματή, ο οποίος νίκησε με κοντινό πλασέ τον Κωνσταντάκο για το 0-1 των Θεσσαλών.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν αρκετά γρήγορα την απάντηση, καθώς στο 59΄ ο Κολλάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας των τρικαλινών , μετά από κάθετη πάσα του Ραμίρεζ και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα Γιακουμή, έγραψε το 1-1. Τα Τρίκαλα είχαν τη μεγάλη φάση στο 67΄με τον Παπαγεωργίου από κοντά να μην καταφέρνει να σκοράρει, έπειτα και από την παρέμβαση του Κωνσταντάκου προ της γραμμής.

Ο Σταματής είχε νέα μεγάλη φάση για τα Τρίκαλα στο 70΄ αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντάκου. Στο 77΄ όμως ο Παπαγεωργίου δεν αστόχησε και με κοντινό σουτ μετά από πάσα του Πελάεθ έκανε το 1-2. Ο Τσίπρας στο 86΄ βρέθηκε απέναντι από την εστία του Θεσπρωτού για το τρίτο γκολ, αλλά πλάσαρε πολύ άστοχα. Πίεσε στα τελευταία λεπτά ο Θεσπρωτός, έκλεισε τα Τρίκαλα στα καρέ του, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε, με τα Τρίκαλα να πανηγυρίζουν με τη λήξη του αγώνα τη νίκη, μαζί με τους φιλάθλους τους που ταξίδεψαν στην Ηγουμενίτσα.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κωνσταντάκος, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης, Καρβούνης, Βιγιαφάνιε, Κολτσίδας, Γώγος (71΄Βασ. Κωνσταντίνου), Ραμίρεζ (79΄Κατσής), Ευθυμίου (67΄Μπίκας), Κολλάς

ΑΟΤ(Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Γιαννίτσης, Τεγούσης, Παπαγεωργίου, Σταματής (80΄ Βέρτζος), Λώττας (63′ Τσίπρας), Πελάεθ (90΄Πέλκας)