• “Έσπασε το ρόδι” ο Θεσπρωτός: 1-1 με τον Ολυμπιακό Βόλου!

96 προβολές

Έδωσε μεγάλη μάχη ο Θεσπρωτός στον Αλμυρό και έφυγε πανάξια με τον πρώτο του βαθμό!

Οι Θεσπρωτοί πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα, με ήρωα του 90ου λεπτού τον Τάσο Γώγο. Στις δύο ομάδες ανήκε ουσιαστικά από ένα ημίχρονο, με τον Βόλο να κυριαρχεί στο α΄ημίχρονο,  το β΄45λεπτο όμως ανηκε στο “πλατανόφυλλο” . Ο Θεσπρωτός μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο του Αλμυρού, έχοντας μάλιστα και την πρώτη ευκαιρία του ματς.

Στο 11΄ ο Ντάλα Κόστα έστρωσε με το κεφάλι στον Κολλά, εκείνος έπιασε αμέσως το δυνατό σουτ, με τη μπάλα όμως να σταματάει στο κάθετο δοκάρι, σε μια φάση που ο Μακρυωνίτης έμεινε να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.

Οι γηπεδούχοι πάντως ήταν εκείνοι που ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους φάση στο ματς, στο 18′.  Ο Στέλιος Πόζογλου βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Θεσπρωτού και νίκησε τον Κίναλη με σουτ, για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός πήρε τα πάνω του μετά το γκολ και είχε δύο οριζόντια δοκάρια μέσα σε ένα πεντάλεπτο με τους Στεφάνοβιτς (29′ σουτ έξω από την περιοχή) και Τσιάρα (33΄ κεφαλιά) μετά και από περάμβαση του Κίναλη.

Οι Θεσπρωτοί βγήκαν αλώβητοι από ένα 20λεπτο μεγάλης πίεσης και μάλιστα στο 41΄ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Ντάλα Κόστα από εξαιρετική θέση πέρασε μόλις άουτ.

Ο Θεσπρωτός μπήκε με πιο επιθετική διάθεση στο β΄ μέρος, με τον Ολυμπιακό όμως σε μια αντεπίθεση του Πόζογλου στο 62΄  να έχει την πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο. Ο πρώην παίκτης του Θεσπρωτού σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα όμως πέρασε λίγο άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο από το 65΄ και μετά, ανεβάζοντας την πίεση τους και για ορισμένα διαστήματα έκλεισαν στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους.  Μάλιστα στο 75΄ έφτασαν μία ανάσα από το 1-1 αλλά το δοκάρι τους σταμάτησε και πάλι.

Ο Ραμίρεζ κοντρόλαρε μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως το σουτ προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι. Στο 80΄ ο Κολλάς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πολύ δυνατό σουτ του έφυγε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι, σε ακόμα μία πολύ μεγάλη στιγμή του Θεσπρωτού για να φέρει στα ισια το σκορ.

Οι Θεσπρωτοί αύξησαν ακόμα περισσότερο την πίεσή τους στα τελευταία λεπτά και η λύτρωση ήρθε τελικά στο 90΄. Η μπάλα στρώθηκε στον Γώγο, κι εκείνος με ένα διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώρια στο Γιδόπουλο, δίνοντας στην ομάδα του τον πρώτο πόντο στον φετινό μαραθώνιο της Φούτμπολ Λιγκ.

Ολυμπιακός Βόλου (Γράφας): Μακρυωνίτης (24΄ Γιδόπουλος), Στεφάνοβιτς (59′ Ντούνης), Βασνακίδης, Γραικός, Κουτσιανικούλης, Μπουτζίκος, Παπαιωάννου, Πόζογλου (70΄ Τσίτας), Ρόκας, Σκοπελίτης, Τσιάρας

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης, Σταυρίδης (87΄Κωνσταντίνου Βασ.), Βιγιαφάνιε, Κολτσίδας, Μπίκας (46΄ Γώγος), Ευθυμίου (70΄Ραμίρεζ), Κολλάς, Ντάλα Κόστα

. Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα. Δε χρειάζεται να κάνετε ανανέωση…