• Θύαμις Καστρίου – Άρης Πέρδικας 3-2

159 προβολές

Έμεινε ζωντανός  στο 87΄και ελπίζει ο Θύαμις.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε το Καστρί απέναντι σε μια πολύ μαχητική Πέρδικα η οποία μέχρι και το 62΄ που αποβλήθηκε ο σκόρερ της Βασίας ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2 και έλεγχε το παιχνίδι.
    Η ομάδα του Αλέκου Καρύδη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από σφύριγμα της έναρξης του αγώνα και στο 2ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ με σουτ του Βασία ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους διημιούργησαν ευκαιρίες και πέτυχαν δεύτερο γκολ με τον Βασία να βρίσκει για ακόμη μια φορά δίχτυα και να γράφει το 0-2 στο 18΄.
    Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συνέλθουν και μετά το 25 ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων άλλα τα σουτ που επηχειρουσαν είτε έφταναν σε πόδια αμυντικών είτε «καθάριζε» ο τερματοφύλακας Ντάνης.
    Σημαντική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τον Θύαμι το σουτ του Κυβράνογλου έξω από την μεγάλη περιοχή που τράνταξε το δοκάρι στο 30΄.
    Στην επανάληψη το Καστρί μπήκε πιο ορεξάτο στο παιχνίδι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο άλλα χωρίς όμως να καταφέρνει να σκοράρει και όλα αυτά μέχρι το 62΄ όπου είχαμε την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Ντίνου Βασία.
    Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν οι κόκκινοι κέρδισαν ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή την εκτέλεση ανέλαβε ο Αλέξης Λάμπρου με τον Δήμητρη Μώκο άθελα του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ντάνη στο 65΄ μειώνοντας  το σκορ (1-2).
    Τρία λεπτά αργότερα  η χρυσή αλλαγή (όπως αποδείχθηκε) που έκανε στο ημίχρονο  του ο Παναγιώτης Παππάς,  Αλέξης Κυριάκης σκόραρε και έφερε το παιχνίδι στο 2-2 στο 68΄.
    Από το χρονικό σημείο αυτό και μετά το παιχνίδι απόκτησε μια άγρια ομορφιά με την μπάλα να παίζεται πάνω κάτω καθώς οι φιλοξενούμενοι παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα βγήκαν στην αντεπίθεση πίεσαν το Καστρί αλλά δυο φορές η μπάλα βρήκε το δοκάρι, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν τρία λεπτά πριν το τέλος να σημειώνουν την ανατροπή με δεύτερο προσωπικό τέρμα του  Αλέξη Κυριάκη ξεσπώντας παράλληλα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
    Ο Θύαμις ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δευτερη κίτριη στο 88΄ο Λάμπρου. Μετά το τέλος του παιχνιδιού αποβλήθηκε με απ ευθείας κόκκινη ο  Κέβιν Γκόγκα άπο τον διαιτητή Καρβούνη.

Αποβολές: Αλέξης Λάμπρου (87΄) / Ντίνος Βασίας (62΄), Κέβιν Γκόγκα
    Σκόρερ: Μώκος Δ. (Αυτογκόλ 65΄), Κυριάκης Αλ. (68΄, 87΄) / Βασίας (2΄, 18΄)

Θύαμις Καστρίου (Παππάς): Κωνσταντάκος, Αθανασόπουλος, Ζήγος, Τσουμέτης, Μονάχος Η., Αθανασίου, Κάλλος (88΄Κυρίτσης), Κυβράνογλου, Λάμπρου, Γόγολος, Δήμας (46΄Κυριάκης Αλ.).
    Άρης Πέρδικας (Καρύδης): ΝτάνΕης, Παντούλας, Γκόγκα Κέβιν, Παππάς, Μουτσάϊ (46΄Χατζίου), Μώκος Β.,  Βασίας, Κουλούρης, Σωτηριάδης (75΄ Γκόγκα Λέντι), Μώκος Δ., Γκόγκος (70΄Φουσέκης).

Δείτε εδώ το φωτορεπορτάζ μέσα και έξω από το γήπεδο.

Κλικ από την χθεσινή αναμέτρηση στο γήπεδο Φιλιατών. Φωτογραφίες: Λευτέρης…