• Τοπικό | Σπάρτακος – ΑΕΝΣ

793 προβολές
  • Συνεχίζει ακάθεκτη η ΑΕΝΣ.

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα η Νέα Σελεύκεια πέρασε και απο το γήπεδο της Κατούνας με αντίπαλο τον Σπάρτακο Γραικοχωρίου τον οποίο φιλοδώρησε με έξι γκολ.

Την 9η τους νίκη πέτυχαν οι κιτρινόμαυροι που οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Θεσπρωτίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι του Αλέκου Καρύδη άνοιξαν το σκορ (0-1) στο 21 με τον Σούφη να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά μετά απο σέντρα του Μάντζα. Στο 36′ ο Βασιλείου ύστερα απο ασίστ του Γαλάνη διπλασιάζει (0-2) τα τέρματα της ομάδας του και δυο λεπτά μετά ο Γαλάνης πετυχαίνει το 0-3 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και μέχρι το 60΄η ΑΕΝΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σημειώνοντας ακόμη τρία γκολ. Στο 51΄ο Κατσέλης έγραψε το 0-4 μετά απο μπαλιά του Σούφη. Στο 58΄ο Κατέλης σέρβιρε και ο Γιαννακός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5 και τρία λεπτά μετά ο Γιαννακός σέρβιρε αυτή τη φόρα και ο Κατσέλης διαμόρφωσε το τελικό 0-6 για τους φιλοξενούμενους.

Απο την πλευρά του Σπάρτακου, οι ποδοσφαιριστές του έκαναν φιλότιμες προσπάθειές στο πρώτο μέρος απείλησαν την ΑΕΝΣ πριν ανοίξει το σκορ αλλά η ανωτερότητά των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψε αν μπορέσουν να κερδίσουν κάτι απο το σημερινό παιχνίδι παρά μόνο εμπειρίες κυρίως για τους νεαρούς παίκτες που διαθέτει.
    Άξιο αναφοράς τα δυο δοκάρια που είχε ο Γιαννακός στο πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΝΣ.

Συνθέσεις:
    Σπάρτακος (Τσούτσουρας): Λιοπιάρης, Αθανασίου Εκτ., Προκοπίου, Αποστόλου, Κιτσάτης, Αθανασίου Δ. (Μόκας), Καρακίτσος (Ανδρέου), Δημητρίου, Βενέτης, Νούσης, Νικολάου.

ΑΕΝΣ (Καρύδης): Αθανασίου, Μάντζας, Ζήγος, Μονάχος, Βάσιος Α., Βασιλείου, Κυβράνογλου, Γαλάνης (57′ Μπάλλα), Σούφης (57′ Καντρής), Κατσέλης, Γιαννακός,

Φωτογραφίες: ΑΕΝΣ και Σπάρτακος