Βίντεο Highlights: Πλαταριά – Ατρόμητος

“Διπλό” στο ντέρμπι πρωτοπόρων της 6ης αγωνιστικής που διεξήχθη στη Μαζαρακιά.

Με διπλό χτύπημα του Λιώνη, ο Ατρόμητος Δ. Σαγιάδας έφυγε με τη νίκη (2-0) από την τυπική έδρα της Πλαταριάς και έφτασε στις 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Το πρώτο ήταν και το καλό ημίχρονο του παιχνιδιού, καθώς  έγινε ένα ισορροπημένο ματς, παίχτηκε γρήγορο ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να κάνουν εναλλάξ επισκέψεις προς την αντίπαλη εστία. Γαλάνης και Παύλου έφτασαν κοντά στα πρώτα λεπτά στο να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους, ενώ ο Θεοδώρου άγγιξε αμέσως μετά το 1-0, δύο φορές για την Πλαταριά. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις διακοπές να είναι συχνές και ο καθαρός χρόνος παιχνιδιού όχι αρκετός για να δουν οι φίλαθλοι στη Μαζαρακιά ανάλογο θέαμα με το πρώτο ημίχρονο. Ο Ατρόμητος πάντως ήταν αυτός που είχε την επιθετική πρωτοβουλία στο β΄ μέρος. Ο Λιώνης προειδοποίησε στο 57΄ όταν το δυνατό σουτ του ταρακούνησε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαγεωργίου, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια. Στο 76΄ ο Παπανδρέου στην προσπάθειά του να απομακρύνει, ουσιαστικά έστρωσε τη μπάλα στον Άγγελο Λιώνη, ο οποίος με αριστερό βολέ, σκόραρε για το 0-1 του Ατρόμητου. Στο 85΄ η Πλαταριά είχε την χρυσή ευκαιρία του ματς για να ισοφαρίσει, όμως ο Παπανδρέου, μετά από κόρνερ του Θεοδώρου, αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά. Ο Αγγ.Λιώνης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε την τελική σφραγίδα στην επικράτηση της ομάδας του. Ο Πασχάλης βγήκε στην κόντρα, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον επιθετικό του Ατρόμητου κι εκείνος νίκησε σχεδόν από το ίδιο σημείο, για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα του ΑΟΠ για το 2-0. Δύο λεπτά πριν το φινάλε του κανονικού χρόνου ο Στ. Χατζηπέτρου είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

*Eυχαριστούμε τον ΑΟ Πλαταριάς για τη συνεισφορά του στο να είναι εφικτή η τηλεοπτική κάλυψη του αγώνα στο γήπεδο της Μαζαρακιάς.

ΑΟ Πλαταριάς (Καρύδης): Παπαγεωργίου, Ράπτης, Γκόγκος (62′  Μουτσάι), Μητσέλος (68΄ Παργανάς), Βαλάκος, Παπανδρέου, Βασίας, Σωτηριάδης (71΄ Γιάκης), Ρίζος, Παπανδρέου, Θεοδώρου.
Ατρόμητος (Χατζηπέτρου): Τ.Γαλάνης, Τάσιος, Ζαφείρης, Β.Λιώνης,Μπάρκας, Αθανασίου, Κάσο, Χατζηπέτρου, Θ.Γαλάνης (85΄ Παπανικολάου), Αγγ. Λιώνης, Παύλου (56΄Πασχάλης)