• Βίντεο Highlights: Πλαταριά – Μαυρούδι 1-2

842 προβολές
  • Δείτε στο βίντεο του theball.gr πως η ΑΕ Μαυρουδίου συνδύασε με πρόκριση τον πρώτο αγώνα της ιστορία της.

Στα προημιτελικά με ανατροπή η ΑΕ Μαυρουδίου!    Ο νεοσύστατος σύλλογος, επικράτησε της τυπικά γηπεδούχου Πλαταριάς με 2-1 στη Μαζαρακιά και εξασφάλισε το εισιτήριό του για την 8άδα του κυπέλλου Θεσπρωτίας. Το ματς ήταν θεαματικό, περιείχε αρκετές φάσεις για τις δύο ομάδες, με τους πλαταριώτες να ευτυχούν να προηγηθούν στο 30΄ με κοντινό σουτ του Γιαννούλη μετά από παράλληλο γύρισμα του Ρίζου, με το 1-0 να είναι και σκορ ημιχρόνου. Οι της ΑΕΜ μπήκαν πολύ πιο δυνατά στην επανάληψη, έχοντας συνεχόμενες καλές στιγμές μπροστά στην εστία του Αναστασίου να ισοφαρίσουν, με κυριότερο εκφραστή των τελικών προσπαθειών τον Μπίκα, χωρίς όμως επιτυχία. Στο τελευταίο μισάωρο, αφού η Πλαταριά δεν πραγματοποίησε το 2-0 στη μεγάλη διπλή της ευκαιρία με τους Ρίζο και Μπιστιώλη (έσωσε ο Βένος το τετ-α-τετ του πρώτου), το Μαυρούδι απάντησε με γκολ. Πρώτα ο Παπαθανασίου, με σουτ έξω από την περιοχή (66′) κι έπειτα ο Μπίκας με κοντινή προσπάθεια στο 77΄μετά την απόκρουση του Αναστασίου στο σουτ του Στ.Μηνά, έφεραν στο σκορ από το 1-0 στο 1-2, μέσα σε διάστημα σχεδόν 10 λεπτών.Ο Ντόκος με την παρουσία του (μπήκε αλλαγή στο ματς στο 54΄), παρότι δεν σκόραρε, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επιθετική ανάκαμψη της ομάδας του στο β΄μέρος. Με δέκα ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Πλαταριά, λόγω αποβολής του Βαλάκου στο 93΄. Στην επάνω φωτό , η ανθοδέσμη του Κώστα Τσίγγου, προέδρου της Πλαταριάς, στον ομόλογό του της ΑΕΜ, Άρη Κίτο.
    Πλαταριά: Αναστασίου, Πρέντι, Θεοδώρου, Μήτσης, Βαλάκος, Σάκος, Γιαννούλης, Γιαννόπουλος, Ρίζος (77′ Καίσαρης), Λιόντος (56΄Μπιστιώλης), Τάσσης
    Μαυρούδι: Βένος, Πλάκας, Κόκορης (89′ Δάλλας), Πιτούλης, Μηνάς Αγγ., Παπαθανασίου, Μπίκας, Κωνσταντίνου, Σωτηρίου (54΄Ντόκος), Μηνάς Στ., Ντρίτσος

Δείτε το βίντεο με τα σημαντικότερα στιγμιότυπα του ματς!