• Βίντεο Highlights: Θεσπρωτός – Εθν.Φιλιππιάδας 2-2

786 προβολές
  • Ισόπαλοι αναδείχθηκαν στην Ηγουμενίτσα, Θεσπρωτός και Εθνικός Φιλιππιάδας. Δείτε το βίντεο με τα στιγμιότυπα.

Οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη αν και προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του β΄μέρους, όμως είδαν τον Εθνικό να τους ισοφαρίζει στο 83΄από μια στημένη φάση και να παίρνουν τελικά μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας. Το παιχνίδι είχε τα χαρακτηριστικά ενός γειτονικού ντερμπί, με τις δύο ομάδες να μην παίζουν ποιοτικό ποδόσφαιρο και δεν ξεδίπλωσαν επιθετικές αρετές . Ο Θεσπρωτός έδειξε όμως μεγαλύτερη διάθεση να απειλήσει και στο 33΄ ο Γώγος με ατομική ενέργεια και εύστοχο πλασέ έγραψε το 1-0. Σχεδόν άμεσα, στο 36΄, ο Λάππας με σουτ στην κίνηση μετά την κεφαλιά πάσα του Μανιώτη, “πάγωσε” ξανά το παιχνίδι για του φιλοξενούμενους, κάνοντας το 1-1.Ο Θεσπρωτός κυριάρχησε στο β΄ημίχρονο, περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον Εθνικό, όμως δεν κατάφερε να φτιάξει τις ευκαιρίες που θα ήθελε, με την ομάδα της Φιλιππιάδας να κλείνει τους διαδρόμους προς την εστία του Βάρελη. Η… προσωρινή λύτρωση ήρθε στο 69΄ με τον Γώγο να παίρνει το “ριμπάουντ” από το οριζόντιο δοκάρι στη σέντρα του Πέντσα και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Τσιφλίδης με κεφαλιά, έπειτα από χτύπημα φάουλ του Μανιώτη, νίκησε τον Παππά για το 2-2 στο 83΄, σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις των φιλοξενούμενων στα καρέ του Θεσπρωτού στην επανάληψη. Το “πλατανόφυλλο” έπαιξε με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Πέντσα, αμέσως μετά το γκολ της ισοφαρίσης.

Θεσπρωτός: Παππάς, Σταυρίδης, Ευάγγ. Κωνστναντίνου, Καρβούνης, Πάνος (46΄Χριστοδουλόπουλος), Βασ. Κωνσταντίνου, Ευθυμίου, Γώγος, Πέντσας, Μπίκας (85΄Μπλέτσας), Φούντζουλας
    Εθνικός Φ.:Βάρελης, Αντωνιάδης (55′ Μαλλάτος), Παπαρούνης, Δημουλάς, Ντούσκας, Ντανάι, Παπακίτσος (72΄ Βασίλας), Χρήστου, Λάππας (84΄ Λέντζος), Μανιώτης, Τσιάπη (63΄ Τσιφλίδης)