• Βίντεο Highlights: Θεσπρωτός – Παραπόταμος 2-2

862 προβολές
  • Αποτέλεσμα που τα αφήνει όλα ανοιχτά, αναμέσα σε Θεσπρωτό και Αστέρα, ενόψει της ρεβάνς του Παραποτάμου. Δείτε το βίντεο με τα εκτεταμένα στιγμιότυπα από το σημερινό παιχνίδι Κυπέλλου.

Ο Παραπόταμος απέκτησε ένα ελάχιστο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Θεσπρωτίας, μετά το σημερινό 2-2,  αφού εκτός της ισοπαλίας με γκολ στο Στάδιο Ηγουμενίτσας, έχει το δεύτερο παιχνίδι στην έδρα του, εκεί που θα κριθεί οριστικά η πρόκριση στον τελικό. Ο Χάρης Μπίκας ήταν αυτός που έσωσε τους γηπεδούχους από την ήττα, αλλά και ένα δύσκολο σκορ για ανατροπή στον επαναληπτικό, όπως το 1-2.Ο Μουρούτης πραγματοποίησε rotation σε σχέση με το πρόσφατο ματς με την ΑΕΛ, καθώς υποδέχεται τον πρωτοπόρο Τηλυκράτη την Κυριακή. Από την άλλη κι ο Αστέρας παρατάχθηκε με κάποιες αλλαγές, ενώ ο Παππάς είδε να αποχωρεί στα πρώτα λεπτά με τραυματισμό ο Χ.Πανταζής.Μετά από ένα πρώτο 45λεπτο χωρίς συγκινήσεις, αλλά ιδιαίτερα δυναμικό, το β΄μέρος ξεκίνησε με γκολ και μάλιστα ένα από κάθε πλευρά. Στο 50΄ ο Γκόλιας ευστόχησε σε πέναλτι (καταλογίστηκε για σπρώξιμο του Τσακανίκα πάνω στον Στ.Μητσέλο) για το 0-1 του Αστέρα. Η απάντηση του “πλατανόφυλλου” ήταν σχεδόν άμεση, με τον Γώγο με κοντινό πλασέ, έπειτα από πάσα του Γ.Μ.Κατσέλη, να ισοφαρίζει στο 53΄, προσωρινά όμως το σκορ του αγώνα.Ο Γκόλιας χτύπησε όμως εκ νέου στο 63΄, αφού η μπάλα στρώθηκε μπροστά του μέσα στην μικρή περιοχή του Θεσπρωτού και δεν είχε πρόβλημα να εκτελέσει τον Παπαδιώτη για το 1-2. Το τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού ανήκε στον Θεσπρωτό, ο οποίος έχασε ευκαιρίες και  άσκησε πίεση με σκοπό να αποφύγει την ήττα, πράγμα που το κατάφερε τελικά στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης. Ο Ευθυμίου εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Μπίκας χωρίς ιδιαίτερη πίεση έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι για την ισοφάριση του Θεσπρωτού στο τελικό 2-2. Οι ομάδες στρέφουν πλέον την προσοχή τους στα παιχνίδια της  ερχόμενης Κυριακής για την Γ΄Εθνική.
    Θεσπρωτός: Παπαδιώτης, Καλφούντζος, Κολοβός (63΄Λαγός), Καρβούνης, Σταυρίδης, Γ.Μ. Κατσέλης (73΄Βασ. Κωνσταντίνου), Γ.Α. Κατσέλης (46΄Γώγος), Γιαννούλης (51΄Ευθυμίου), Τσακανίκας, Μπλέτσας, Μπίκας
    Αστέρας Παραποτάμου: Διαμάντης, Μητσέλος , Η.Γκόλιας, Σουλιώτης, Μπάρκας, Χ.Πανταζής (8΄Τζώρτζης, 60΄Π.Πανταζής), Πασχάλης, Παπανδρέου, Γ.Γκόλιας, Γιάκης (Βαγγελής), Γιαννακός (Παπαδόπουλος)